Polskie Stonehenge może być najstarszą świątynią w Europie

Kategorie: 

Źródło: Norbert Pająk

Jeszcze 2 lata temu, rozpoczęto wykopaliska w okolicy miejscowości Nowe Objezierze. Dopiero teraz wiadomo już że natrafiono tam na pozostałości liczącej sobie około 7000 lat struktury, która prawdopodobnie była wykorzystywana w religijnych rytuałach. Już teraz pojawiają się głosy iż odnaleziono tam jeden z bardziej niezwykłych reliktów po dawnej historii naszych przodków.

Oceniając skalę całej świątyni, pierścień wewnętrzny rondla z Nowego Objezierza jest około trzy razy większy niż pierścień wewnętrzny w Stonehenge. Badacze uważają, że to miejsce zostało zbudowane około 4800 roku p.n.e, co czyni go jedną z najstarszych budowli ludzkich w Europie.


Źródło: Norbert Pająk

Jak się okazuje, ten prehistoryczny rondel został odkryty po raz pierwszy przez paralotniarza Norberta Pająka, który zauważył dziwne wzory wyrysowane na polu jeszcze w 2015 roku. W nieco ponad rok później archeolog Marcina Dziewanowskiego również znalazł te dziwne pierścienie, przeglądając aplikację Google Maps. Grupa naukowców z uniwersytetów w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Poznaniu zaczęła kopać w tym miejscu w 2017 roku.

 

Do tej pory znaleźli setki ludzkich fragmentów kości, kawałki ceramiki, barwniki, krzemienie i wiele innych pozostałości po dawnych mieszkańcach tego miejsca. Naukowcy uważają, że świątynia była czynna w okresie od 200 do 250 lat, a poszczególne pierścienie były dobudowywane w czasie, a nie jednocześnie. Naukowcy uważają, że wykopane naokoło rondla rowy, sięgały do około 180 cm głębokości.


Źródło: Norbert Pająk

Według badacza z Uniwersytetu Gdańskiego Lecha Czerniaka:

„Ważne wydaje się ustalenie, że cztery rowy otaczające centralny plac obiektu prawdopodobnie nie działały jednocześnie, ale co kilkadziesiąt lat wykopywano nowy rów o większej średnicy. (...) Głównym celem projektu są pytania dotyczące społecznych aspektów funkcjonowania prymitywnych kultur, w tym tego, co skłoniło mieszkańców danego regionu do ogromnego wysiłku w budowie i utrzymaniu rondli.”

Naukowcy odkryli pozostałości osad ludzkich w krajobrazie otaczającym pierścienie, sugerując iż świątynia powstała dzięki pracy grupy osadników mieszkających w pobliżu. Lud neolityczny zamieszkujący ten region w tym czasie obchodziłby święta religijne sporadycznie, tak rzadko jak co kilkanaście lat, co sugeruje, że kopanie nowych pierścieni mogło być częścią trwających uroczystości.


Źródło: Norbert Pająk

Do tej pory w Europie znaleziono około 130 podobnych pierścieniowych struktur, z których większość znajduje się w Niemczech, Polsce i Czechach. Na terenie naszego kraju mowa o Biskupinie, okolicach Bodzowa i Oławy. Obecnie uważa się że rondle były ściśle związane z ruchem planet oraz kosmicznymi siłami które miały być czczone przez ówczesnych ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika NoProblemJest

Mam też na koncie takie

Mam też na koncie takie odkrycie archeologiczne. Zostało zgłoszone do WUOZ w tym roku latem. Niestety zostało zignorowane przez konserwatora. Zobaczcie proszę na współrzędne: szerokość geograficzna 52° 4'27.34"N, długość geograficzna  16°17'41.39"E. 

Portret użytkownika zxc

Chciałbym zwrócić uwagę na

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt który zapewne wielu osobom umknie. Zawsze w pobliżu miejsca mocy jest wieża telefonii komórkowej z BTS-ami. Ja wiem w jakim celu je stawiają tam... poza tym mało kto z Was wie, ale do 30km bez problemu telefon łączy sie z BTS a i internet jest 4G, więc zadajcie sobie pytanie w jakim celu tyle stawiają wież z BTS-ami w naszmy kraju, bo na pewno nie dla poprawy łączności...

Skomentuj