Poradnik dla strażaków omawia konsekwencje radzenia sobie z UFO

Kategorie: 

Źródło: William M. Kramer i Charles W. Bahme

Poradnik Strażaka do Kontroli nad Katastrofami, to książka wydana w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to klasyczny poradnik służący strażakom za wskazówki w razie niebezpiecznych incydentów w ich okolicy. Publikacja ta wyróżnia się jednak spośród innych poradników. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jeden z jej rozdziałów dotyczył sposobów radzenia sobie z konsekwencjami inwazji UFO.

 

Autorzy książki, to emerytowani strażacy William M. Kramer i Charles W. Bahme. Jest ona dość różnorodna i obejmuje niemal wszystkie możliwe rodzaje katastrof, od reakcji na pożary i powodzie po katastrofy lotnicze. To jednak rozdział 13 książki zyskał sobie szczególne zainteresowanie szerokich rzesz ludzi. Jego tytuł brzmi „Wrogi atak i potencjał UFO”. A oto co na jego temat piszą sami autorzy w przedmowie do 13 rozdziału: 

W tym rozdziale zwrócimy uwagę na bardzo realne zagrożenie stwarzane przez Niezidentyfikowane Obiekty Latające (UFO) ), niezależnie od tego, czy istnieją, czy nie. Dobrze udokumentowany i szeroko nagłośniony dramat radiowy Wojny Światów autorstwa Orsona Wellesa pokazuje, jak nawet wiarygodnie brzmiące pogłoski na temat istnienia obcych form życia mogą powodować bardzo realne warunki katastroficzne i
panikę wśród ludności. Ponadto, jeśli pozorne wizyty kosmitów i ich pojazdów kosmicznych stanowią jakiekolwiek zagrożenie, to tak jak zawsze, zadaniem straży pożarnej jest zapewnienie pierwszej linii obrony. Naszym celem jest ratowanie życia i łagodzenie skutków katastrof.

Autorzy odnoszą się tutaj do sprawy z 1938 roku. Mowa o słynnej sprawie słuchowiska tworzonego na podstawie powieści H.G. Wellsa pod tytułem "Wojna Światów". Przygotował je wspomniany wcześniej Orson Welles we współpracy z Mercury Theatre jako część serii słuchowisk emitowanych „na żywo” przez stację CBS. Słuchowisko zostało potraktowane przez słuchaczy jako rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey. Im więcej czasu mijało od dnia emisji, tym większa liczba osób twierdziła, że słuchała „doniesień o inwazji” na żywo i faktycznie była świadkiem paniki.

Publikacja nie rozpisuje się szczegółowo na temat samego fenomenu UFO, a raczej skupia się na konsekwencjach upadku obiektu UFO, oraz udokumentowanego wpływu tych pojazdów na ludzi i otoczenie:

ZAGROŻENIA WIĄŻĄCE SIĘ Z POJAZDAMI UFO

Dwa główne zagrożenia odnotowane w odniesieniu do UFO zostały przypisane potężnym polom elektromagnetycznym, które mogą być emitowane na obszar w ich pobliżu oraz na psychologiczne skutki, jakie wywierają one na ogólną populację lub indywidualne osoby.

Jest to ciekawe ujęcie problemu UFO jako szkodliwego czynnika, przed którym należy chronić populację. Swego czasu książka była krytykowana przez media za poruszania tak "absurdalnego" tematu. Warto tu jednak przypomnieć, że zaledwie 20 lat później pojawiły się głosy jakoby armia USA tworzyła plany na wypadek incydentu z udziałem UFO. Można więc powiedzieć, że autorzy Poradnika Strażaka wyprzedzili swoją epokę. Link do rozdziału na temat UFO jest dostępny tutaj.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj