Posąg antyboga znaleziony w słynnym Angkor

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W słynnym parku archeologicznym Angkor w Kambodży odkryto wykonany z piaskowca liczący wiele wieków posąg głowy antyboga Asury z piaskowca.

 

O odkryciu poinformowała agencja informacyjna Xinhua, powołując się na dane Narodowej Administracji Kambodży ANA. Odkrycia dokonano przed południową bramą świątyni Toma. Eksperci ustalili, że posąg przedstawiał Asurę. W mitologii buddyjskiej był to półbóg, tytan lub antybóg, w zależności od kontekstu. Nawiasem mówiąc, podobne definicje tego mitycznego stworzenia podane są w hinduizmie.

 

Chhuk Somala, szef Departamentu Ochrony Zabytków i Zespołu Rejestracji Archeologii Prewencyjnej ANA, powiedział, że posąg głowy Asury został znaleziony podczas wykopalisk. Te ostatnie odbyły się w miejscu, w którym niedawno zainstalowano kioski z pamiątkami.

Jak się teraz okazało, stragany znajdowały się bezpośrednio nad reliktami, które leżały na płytkiej głębokości - około 30 do 40 centymetrów. Według Somala znaleziona głowa Asury jest dość duża. Jego wysokość wynosi 60 centymetrów, szerokość - 65 centymetrów, grubość - 59 centymetrów. Niestety pękła na trzy części.

 

Jednak ekspertom udało się już je połączyć i odtworzyć rzeźbę. Zgodnie ze stylem wykonania naukowcy ustalili, że posąg ten został zainstalowany jednocześnie z budową świątyni Bayon za panowania króla Dżajawarmana VII na przełomie XII i XIII wieku. Posąg został już dostarczony do Muzeum Preah Norodom Sihanouk-Angkor w celu przechowywania. Archeolodzy skupią teraz swoje wysiłki na odnalezieniu ciała tej rzeźby.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj