Posągi z Wysp Wielkanocnych to dzieło prymitywnych wyspiarzy! Tak twierdzą antropolodzy.

Kategorie: 

Źródło: WikiImages

Zakończone ostatnio badania dowiodły, że mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej znanej też pod nazwą Rapanui definitywnie nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym aż do przybycia Europejczyków na wyspę w 1722 roku. Czy oznacza to jednak, że ta zamknięta wyspiarska społeczność rzeczywiście zbudowała dziesiątki ogromnych posągów nazywanych Moai?

Do takich wniosków doszedł zespół antropologów, którzy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie specjalistycznym Current Biology. Naukowcy są tego pewni, ponieważ o ile doszło tam do jakichkolwiek spotkań z ludźmi z poza wyspy to nie ma po tym śladu w ich genomie. W trakcie eksperymentu naukowcy przeanalizowali sekwencje DNA wyodrębnione ze szczątków pięciu osób, z których trzy pochodzą z XIV-XV wieku, a dwie pozostałe z ludzi urodzonych między końcem XIX a początkiem XX wieku.

Naukowcy nie byli w stanie określić, kiedy doszło do pierwszego kontaktu, który zmienił genom współczesnych Paskuitów. Obecnie, DNA mieszkańców wyspy zawiera od 6% do 8% materiału genetycznego pochodzącego od rdzennej ludności. Z tego powodu badacze planują kontynuować badania w tym kierunku, aby dokładniej określić, w jaki sposób i kiedy nastąpiło wejście tego genu z kontynentu i skąd pochodzi. Obecnie, szacuje się że lud Rapanui przybył na Wyspy Wielkanocne w drugim wieku naszej ery. Do tej pory uważano że cywilizacja odpowiedzialna za stworzenie ogromnych posągów Moai, które są główną atrakcją turystyczną na wyspie jest bardziej związana z ludami prekolumbijskimi niż z mieszkańcami innych wysp w regionie.

Oznaczałoby to, że odnalezione dotąd blisko 900 rzeźb Moai, rzeczywiście zostały wyrzeźbione przez starożytnych kamieniarzy z ludu Rapa Nui. Większość z nich powstała ze stożka wulkanicznego Rano Raraku, gdzie w dalszym ciągu znajduje się ponad 400 statuł Moai, które pozostają w różnych fazach budowy. Wiele wskazuje na to, że kamieniołom został nagle opuszczony, a na wpół wyrzeźbione posągi pozostawione same sobie. Przed kilkoma laty, prowadzono tam nawet projekt badawczy, który miał za cel wykopanie dwóch z posągów w celu ustalenia, co znajduje się w ich części podziemnej. W rezultacie, ustalono że w ziemi znajduje się duża ilość czerwonego barwnika co sugeruje, że posągi miały właśnie taki kolor. Wielkość wykopywanych posągów sięgała 7 metrów.

Część środowiska naukowego sugerowała już długie lata, że ich twórcami musieli być osadnicy z Polinezji lub ogólnie pojętej Ameryki Południowej. Jednakże nowe badania, stawiają te tezy pod zupełnie innym światłem. Jeśli posągi Moai, rzeczywiście powstały za inicjatywą mieszkańców wyspy Rapa Nui to dlaczego gdy Europejczycy dotarli na wyspę w połowie XIX wieku, większość z nich była już przewrócona? Wyspa Wielkanocna to bez wątpienia jedna z najbardziej interesujących zagadek naszych czasów, ale pełne poznanie jej tajemnic będzie trwało jeszcze wiele lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika perm

> "W rezultacie, ustalono że

> "W rezultacie, ustalono że w ziemi znajduje się duża ilość czerwonego barwnika co sugeruje, że posągi miały właśnie taki kolor."

powinni zbadać ten barwnik, jeśli zawierał jakieś substancje pochodzienia organicznego to mogli by ustalić wiek metodą datowania węgla C-14

 

Portret użytkownika spacepol

Hehe. To było w

Hehe. To było w kamieniołomach. (Jeśli dobrze zrozumiałem.) Więc robili te figury na zamówienie. Wyrabiali je z litej skały, na miejscu. Potem mieli dostarczyć "gdzieś". Zamawiający zrezygnował i figury zostały. Z czasem zasypał je piach i mamy nad czym dumać Smile Dobre? 

Portret użytkownika Bartek z Boru

Posągi są jak widać zasypane

Posągi są jak widać zasypane na kilka metrów, co świadczyć może, o tym, że cała wyspa jest zasypana (np. od mułu potopu), pod powierzchnią może kryć się jeszcze wiele tajemnic... miasta, drogi, itd.

Portret użytkownika YaHu

Jak prymitywne ludy przybyły

Jak prymitywne ludy przybyły na wyspy ?

Jak prymitywne ludy obrabiały i transportowały ogromne bloki skalne do rzeźb ?

Pytam, bo widzę uniwersalność metod na całym globie. Niby wszyscy zacofani a jednak po nich zostało coś na 1000 lecia a po nas zostanie tylko plastik.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Kiedy powstawały te posągi

Kiedy powstawały te posągi Wyspa Wielkanocna nie była wyspą, lecz częścią monolitycznego spuperlądu. I zbudowała je inna przedpotopowa cywilizacja na wysokim poziomie rozwoju. Ta sama, albo wcześniejsza, która zbudowała Sfinksa... i inne megality

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika b@ron

nawet najmądrzejsi naukowcy

nawet najmądrzejsi naukowcy nie mają pojęcia o prawdziwym pochodzeniu ludzkości ... te rzeźby i wiele innych artefaktów i budowli jest dowodem że nie byliśmy/jesteśmy sami

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj