Potwór z Loch Ness mógł istnieć w przeszłości

Kategorie: 

Źródło: Adam Stuart Smith (Wikipedia)

Naukowcy z University of Bath (Wielka Brytania) wraz z kolegami z University of Portsmouth (Wielka Brytania) i Hassan II University w Maroku odkryli, że niektóre plezjozaury mogły żyć w środowisku słodkowodnym. Niespodziewanie, sprawia to, że istnienie potwora z Loch Ness staje się o wiele bardziej realne. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Cretaceous Research.

Naukowcy odkryli skamieniałości małych plezjozaurów, w systemie rzecznym liczącym 100 milionów lat, który jest obecnie częścią Sahary w Maroku. Niektórzy fani potwora z Loch Ness traktują to jako dowód na to, że szkocki potwór może być prehistorycznym gadem przypominającym plezjozaura z małą głową i długą szyją. Do tej pory, naukowcy byli przekonani, że plezjozaury nie mogą żyć w Loch Ness, ponieważ potrzebują słonej wody. Teraz ten argument może stać się mniej istotny.

Skamieniałości wykazały, że niektóre plezjozaury żyły i polowały w słodkiej wodzie, wraz z żabami, krokodylami, żółwiami, rybami i ogromnym dinozaurem wodnym Spinozaurem. Ich zęby są mocno zużyte, co sugeruje, że zjadały niemalże same opancerzone ryby rzeczne. To odkrycie wykazało po raz pierwszy istnienie dinozaurów słodkowodnych. Z drugiej strony naukowcy nie mają powodu wątpić w to, że wszystkie plezjozaury wyginęły około 66 milionów lat temu.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj