Powrót Voyagera 1 - sonda wysyła dane po 5 miesiącach milczenia

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sensacyjna wiadomość obiegła świat - po ponad 5 miesiącach milczenia, sonda Voyager 1 wznowiła komunikację z Ziemią! Inżynierowie NASA są zachwyceni, że udało się przywrócić prawidłową transmisję danych z najdalszego działającego obiektu ludzkości.

 

 

Voyager 1, wystrzelony w 1977 roku, to legendarny pojazd kosmiczny, który od lat dostarcza naukowcom bezcennych informacji z granic naszego Układu Słonecznego. Sonda znajduje się obecnie ponad 24 miliardy kilometrów od Ziemi, na granicy heliosfery, wchodząc w przestrzeń międzygwiezdną. Niestety, od listopada ubiegłego roku, Voyager 1 zaczął wysyłać niezrozumiałe, enigmatyczne komunikaty, stawiając inżynierów NASA przed niemałym wyzwaniem.

 

Dopiero teraz, po długich miesiącach wytężonej pracy, udało się zidentyfikować problem i przywrócić prawidłową transmisję danych z sondy. Okazało się, że winny był uszkodzony chip w systemie komputerowym Voyagera 1, odpowiedzialnym za zbieranie i wysyłanie informacji na Ziemię. Inżynierowie zmuszeni byli dokonać skomplikowanej operacji przeniesienia uszkodzonego kodu w inne miejsce pamięci, aby przywrócić funkcjonalność urządzenia.

"To był wspaniały dzień dla Voyagera 1. Nawiązaliśmy ponownie komunikację z sondą kosmiczną. Nie możemy się doczekać, aż odzyskamy wszystkie dane naukowe" - powiedziała Linda Spilker, naukowczyni z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Choć przyczyna awarii chipa wciąż nie jest do końca jasna, zespół zakłada, że mógł on po prostu ulec naturalnemu zużyciu po ponad 45 latach działania sondy w ekstremalnych warunkach. Voyager 1 to prawdziwy weteran badań kosmicznych, który nieustannie zadziwia inżynierów swoją niezwykłą żywotnością.

 

Teraz, gdy łączność z sondą została przywrócona, naukowcy z niecierpliwością czekają na nowe, cenne dane, które Voyager 1 zdołał zebrać w ostatnich miesiącach, przebywając na granicy naszego Układu Słonecznego. Misja tego legendarnego statku kosmicznego wciąż trwa, dostarczając ludzkości fascynujących informacji z najodleglejszych zakątków kosmosu.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj