Przedstawiono koncepcję rewolucyjnego napędu Warp

Kategorie: 

Źródło: Paramount Pictures

Zorganizowanie misji kosmicznych do innych systemów gwiezdnych wymagałoby zastosowania nowego, znacznie lepszego napędu od współcześnie dostępnych rozwiązań. Potrzebny jest napęd, który skróci czas podróży do minimum. Inżynier NASA twierdzi, że opracował koncepcję silnika, który może zrewolucjonizować podróże międzygwiezdne.

 

Napęd Davida Burnsa mógłby teoretycznie przyspieszyć nawet do 99% prędkości światła bez użycia paliwa. W swojej publikacji opisał działanie silnika spiralnego. Jego pomysł wywołał duże poruszenie i podobnie jak w przypadku napędu EM Drive, mówi się, że może naruszać prawa fizyki.

 

David Burns zastosował eksperyment myślowy, aby wyjaśnić swoją koncepcję. Inżynier NASA opisał pudełko z umieszczonym wewnątrz ciężarkiem, nawleczonym na sznurku. Na każdym końcu pudełka znajduje się sprężyna, która odbija ciężarek tam i z powrotem. W próżni wyglądałoby to tak, jakby poruszało się całe pudełko, a ciężarek stał w miejscu.

 

W tej sytuacji, pudełko przemieszczałoby się raz do przodu, a raz do tyłu. Jednak Burns wskazuje, że gdyby zwiększyć masę ciężarka podczas poruszania się tylko w jednym kierunku, pudełko zaczęłoby poruszać się w kierunku, w którym masa jest większa, a zatem udałoby się wygenerować ciąg. Zgodnie z zasadą zachowania pędu nie jest to możliwe, jednak naukowiec twierdzi, że znalazł lukę w szczególnej teorii względności.

 

Według tej teorii, obiekty zyskują masę, gdy osiągają prędkość światła. Dlatego Burns twierdzi, że jeśli ciężarek zamienimy w jony, a pudełko w pętlę, teoretycznie można byłoby sprawić, aby jony poruszały się szybciej na jednym końcu pętli i wolniej na drugim końcu. Silnik spiralny mógłby zwiększać i zmniejszać prędkość jonów, aby wprowadzać niewielkie zmiany w masie i generować ciąg.

 

Akcelerator musiałaby posiadać około 200 metrów długości i 12 metrów średnicy, a także wytwarzać 165 megawatów energii, aby wytworzyć ciąg rzędu 1 niutona. W próżni kosmicznej, teoretycznie możliwe jest osiągnięcie nawet 99% prędkości światła. Taki silnik byłby bardzo nieefektywny, jednak koncepcja Burnsa może zapoczątkować prace nad napędem, który pozwoli nam odkrywać daleki kosmos.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj