Przedstawiono ponure prognozy Nostradamusa na najbliższe lata

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Od wieków ludzie mieli obsesję na punkcie proroctw XVI-wiecznego francuskiego astrologa i wróżbity Michela de Nostredame lub, jak nazywa się go po łacinie, Nostradamusa. Cztery i pół wieku po opublikowaniu czterowierszy wróżbity – wersety czterech zwrotek – wciąż są analizowane i dyskutowane, a każdy nowy rok przynosi kolejną serię interpretacji. Nie inaczej jest w przypadku roku 2022 .

Zwolennicy Nostradamusa twierdzą, że przynajmniej niektóre jego przepowiednie się spełniły, jak na przykład wiersze, które rzekomo przepowiadają Wielki Pożar Londynu czy śmierć Henryka II we Francji. Sceptycy zwracają uwagę, że proroctwo jest nauką niedokładną, a pisma Nostradamusa są tak niejasne, że oczywiście można przejrzeć niektóre z nich, jeśli się chce, i skojarzyć je z prawie wszystkim.

 

Niezależnie od tego, co kto uważa o rzekomych zdolnościach proroczych Nostradamusa, jego wersety wspominają o kilku rzeczach, z którymi, gdy spojrzymy na nie we właściwym kontekście, możemy mieć do czynienia w 2022 roku. Jeden z czterowierszy Nostradamusa wydaje się być związany z niedoborami żywności i jest to dość ponura prognoza, która kończy się kanibalizmem.

„Tak wysoka jest cena pszenicy / Że człowiek w rozpaczy / Zje swoich braci”.

Odkąd Nostradamus napisał te słowa, świat wielokrotnie doświadczał głodu, więc mógł mówić o wszystkim lub o niczym. Warto jednak zauważyć, że obecnie istnieje kilka czynników, które mogą wskazywać na, jeśli nie bezpośredni głód, to poważne niedobory żywności. Problemy z dostawami spowodowane pandemią COVID-19 doprowadziły już do zerwania licznych łańcuchó dostaw i konsekwencje tych zdarzeń mogą być jak upadajće przewrócone domino - na końcu może być wojna, głód i śmierć.

Do tej pory niedobory żywności były bardziej ogromną niedogodnością niż prawdziwym głodem, chyba, żeby wspomnieć o Hołodomorze, czyli Wilkim Głodzie na Ukrainie stworzonym przez Bolszewików w czasach kolektywizacji rolnictwa. Wtedy rzeczywiście ludzie zjadali się nawzajem. Patrząc z tej perspektywy ta przewpowiednia ziściła się w latach trzydziestych XX wieku. Jednak to było kiedyś, a problemy globalnego łańcucha dostaw to coś z czym mamy do czynienia tu i teraz i są dalekie od rozwiązania, a sytuacja może się pogorszyć.

 

Dwie inne ponure przepowiednie Nostradamusa są znacznie gorsze niż tylko niedobory żywności i głód; co więcej, dwa z jego proroctw mogą wskazywać na światową zagładę rodzaju ludzkiego i być może powolny, bolesny i bolesny koniec dla każdego z nas.

"Przez czterdzieści lat tęczy nie będzie widać / Przez 40 lat będzie widać ją każdego dnia / Suchy ląd będzie coraz bardziej suchy / I będą wielkie powodzie, gdy będzie widoczna"

Spekuluje się, że to proroctwo rzekomo przewiduje ogólnoświatową suszę spowodowaną nuklearną zimą spowodowaną globalnym konfliktem lub uderzeniem asteroidy. Rzeczywiście, potencjalnie niebezpieczne asteroidy nieustannie przelatują obok Ziemi, a jedyne pytanie brzmi, kiedy, a nie czy, nastąpi zderzenie z asteroidą, które o ile będzie odpowiednio duża, może nawet spowodować masowe wyginięcie organizmó żywych.

Istnieje inne możliwe zagrożenie, którego NOstradamus nie mógł przewidzieć - rozwój sztucznej inteligencji (AI). Przez dziesięciolecia idea komputerów i robotów, które stają się świadome i niekontrolowane, była podstawą opowieści grozy z pogranicza science fiction, ale Nostradamus mógł to przewidzieć wieki wcześniej.

„Nowy mędrzec z samotnym mózgiem widzi to: Jego uczniowie są zaproszeni do bycia nieśmiertelnymi”

Całkiem możliwe, że ta przepowiednia jest właśnie ostrzeżeniem przed sztuczną inteligencją, zagrożeniem, ,którego skali większość ludzi nie jest w stanie sobie nawet uzmysłowić.  

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj