Przeistoczenie się Betelgezy w supernową, mogłoby zagrozić istnieniu całej ludzkiej cywilizacji

Image

Internet

Wśród obiektów kosmicznych, które mają największą szansę przeistoczyć się w supernową prym wiedzie z pewnością gwiazda zwana Betelgezą. Gdyby ten czerwony nadolbrzym o masie około 20 razy większej od naszego Słońca, zmienił się w supernową, mogłoby to oznaczać poważne konsekwencje dla naszej cywilizacji.

 

Przekazy historyczne mówią o Betelgezie jako gwieździe o kolorze białym lub żółtym a w późniejszych przekazach astronomowie stwierdzają, że ma kolor czerwony. W naszych czasach również ma kolor czerwony. Oznacza to, że na przestrzeni dosyć krótkiego czasu zaszły tam gwałtowne zmiany i być może wkrótce rozbłyśnie ona jako supernowa, którą będzie się dało łatwo zobaczyć na niebie.

[ibimage==25996==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Betelgeza (źródło: Wikipedia)

Coś podobnego wydarzyło się w 1054 roku, gdy doszło do wybuchu supernowej, która ostatecznie uformowała coś, co znamy dzisiaj pod nazwą Mgławica Kraba. To wydarzenie zostało dokładnie opisane w kronikach chińskich. Jasność błysku była tak znaczna, że przez miesiąc można było oglądać jasne źródło światła, które było widoczne nawet po południu. Był to jednak kataklizm w znacznej od nas odległości, 5500 lat świetlnych. Tym razem mówimy o supernowej dziesięć razy bliżej.

[ibimage==25992==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Odległość Betelgezy szacowana czasami nawet na 600 lat świetlnych jest wciąż relatywnie niewielka i można zadać sobie pytanie czy coś groziłoby nam lub naszym potomkom? Na podstawie obecnej wiedzy możemy powiedzieć, ze zmiany barwy gwiazdy oznaczają zużywający się wodór. Według obliczeń astronoma, Brada Cartera z University of Southern Queensland w Australii, Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili. Twierdzi on, że jeśli to się stanie nawet w nocy będzie wystarczająco jasno, aby czytać gazetę.

 

Główny strumień promieniowania gamma, mógłby zniszczyć powłokę ozonową. Aby tak się jednak stało wiązka promieniowania musiałaby być ustawiona na biegunach gwiazdy. Poważne niebezpieczeństwo groziłoby naszej planecie tylko gdyby Ziemia ustawiła się pod jednym z biegunów Betelgezy. Wtedy mogłoby dojść do swoistej sterylizacji Ziemi. Istnieją powody aby przypuszczać, że wydarzenie tego typu spowodowało jedno z wielkich wymierań w prehistorii.

 

 

 

Ocena:
Brak ocen

Może nauka niech się zajmie bliższymi zagrożeniami, niż betelgezą, która może wybuchnie a może nie, lub się przeistoczy lub nie...

Śmieszą mnie obliczania naukowców którym się wydaje że wiedzą np. kiedy zgaśnie słońce :) , a przecież ono jest znacznie bliżej niż betelgeza.

0
0

Dodane przez Piter (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. podczas: złączenia Księżyca z Saturnem, złączenia Saturna z Antaresem , zakrycia Antaresa przez Księżyc widocznego w północnej i środkowej Azji, opozycji Plutona ze Słońcem, tuż po całkowitym zaćmieniu Księżyca, w pobliżu perygeum Księżyca, przed złączeniem Urana, Neptuna i Marsa z Księżycem.Gwiazdowy okres obiego Saturna wokół Słońca wynosi 29,46 lat. Tak więc znajduje się on w tej chwili ~ na tle tych samych gwiazd co w 1986 r. Antares to czerwony nadolbrzym 400 razy większy od Słońca; jest gwiazdą zmienną, której jasność obserwowana zmienia sie w zakresie od 0,9 m do 1,2 m w czasie ok. 5 lat. Antares ma niebieskiego towarzysza o wielkości gwiazdowej 5,4 m, którego okres orbitalny wynosi ~1200 lat / wg polskiej Wikipedii 878 lat /. Polecam także artykuł http://innemedium.pl/wiadomosc/nowy-nostradamus-przewiduje-nadchodzaca-….

Kapłani różnych religii obserwują niebo od tysięcy lat i potrafią przewidywać przyszłość...

 

 

0
0

Dodane przez cogito ergo sum (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Nie tylko dziwnym zbiegiem okoliczności pojawiła się też w tym samym roku Kometa Halleya, osiągając na parę dni przed wybuchem w Czarnobylu swą najbliższą odległość do Ziemi.

0
0

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...