Przeistoczenie się Betelgezy w supernową, mogłoby zagrozić istnieniu całej ludzkiej cywilizacji

Kategorie: 

Internet

Wśród obiektów kosmicznych, które mają największą szansę przeistoczyć się w supernową prym wiedzie z pewnością gwiazda zwana Betelgezą. Gdyby ten czerwony nadolbrzym o masie około 20 razy większej od naszego Słońca, zmienił się w supernową, mogłoby to oznaczać poważne konsekwencje dla naszej cywilizacji.

 

Przekazy historyczne mówią o Betelgezie jako gwieździe o kolorze białym lub żółtym a w późniejszych przekazach astronomowie stwierdzają, że ma kolor czerwony. W naszych czasach również ma kolor czerwony. Oznacza to, że na przestrzeni dosyć krótkiego czasu zaszły tam gwałtowne zmiany i być może wkrótce rozbłyśnie ona jako supernowa, którą będzie się dało łatwo zobaczyć na niebie.

[ibimage==25996==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Betelgeza (źródło: Wikipedia)

Coś podobnego wydarzyło się w 1054 roku, gdy doszło do wybuchu supernowej, która ostatecznie uformowała coś, co znamy dzisiaj pod nazwą Mgławica Kraba. To wydarzenie zostało dokładnie opisane w kronikach chińskich. Jasność błysku była tak znaczna, że przez miesiąc można było oglądać jasne źródło światła, które było widoczne nawet po południu. Był to jednak kataklizm w znacznej od nas odległości, 5500 lat świetlnych. Tym razem mówimy o supernowej dziesięć razy bliżej.

[ibimage==25992==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Odległość Betelgezy szacowana czasami nawet na 600 lat świetlnych jest wciąż relatywnie niewielka i można zadać sobie pytanie czy coś groziłoby nam lub naszym potomkom? Na podstawie obecnej wiedzy możemy powiedzieć, ze zmiany barwy gwiazdy oznaczają zużywający się wodór. Według obliczeń astronoma, Brada Cartera z University of Southern Queensland w Australii, Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili. Twierdzi on, że jeśli to się stanie nawet w nocy będzie wystarczająco jasno, aby czytać gazetę.

 

Główny strumień promieniowania gamma, mógłby zniszczyć powłokę ozonową. Aby tak się jednak stało wiązka promieniowania musiałaby być ustawiona na biegunach gwiazdy. Poważne niebezpieczeństwo groziłoby naszej planecie tylko gdyby Ziemia ustawiła się pod jednym z biegunów Betelgezy. Wtedy mogłoby dojść do swoistej sterylizacji Ziemi. Istnieją powody aby przypuszczać, że wydarzenie tego typu spowodowało jedno z wielkich wymierań w prehistorii.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika maniek

Masa betelgezy nie robi

Masa betelgezy nie robi większego wrażenia, ale jej rozmiar już tak... gdyby znajdowała się na miejscu naszego słońca to merkury wenus ziemia i mars byłyby w jej wnętrzu....

Portret użytkownika maxi172

Nie rozumiem czemu przy

Nie rozumiem czemu przy takich informacjach, w sumie typowo naukowych poruszacie w komentarzach tematykę czysto religijną oraz polityczną. Przecież to zupełnie nie współgra z tematem. Owszem wyrażać swoje słowo ogólnie w temacie można, ale to co niektórzy użytkownicy robią komentując tą informacje jest zaprzeczeniem tego portalu. Gdzie jest moderator, gdzie administrator?. 

Portret użytkownika cogito ergo sum

Religia i polityka z 

Religia i polityka z  informacjami naukowymi pozostają w ścisłym związku.
Ostatnio dużo się mówi o ekspansji islamu.
Mahomet (po arabsku Muhammad), prorok i twórca islamu, żył w latach 570-632. Urodził się w Mekce. Po śmierci rodziców wychowywał go dziadek, a następnie stryjek. Mahomet zajmował się handlem do czasu, gdy zaczął twierdzić, że podczas kontemplacji doznał wizji i zaczął głosić zasady nowej religii. Objawienie miało miejsce w 610 r. n.e w jaskini Hira. Jeżeli to objawienie miało miejsce w sierpniu 610 roku, to doszło do niego w momencie kiedy w opozycji ze Słońcem znalazły się jednocześnie Jowisz i Saturn. 
Jesienią 1940 r. w czasie II wojny światowej Jowisz i Saturn także znalazły się jednocześnie w opozycji ze Słońcem.
Proponuję również sprawdzić, jaki był układ ciał niebieskich w roku 1981, kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny. Co się wówczas u nas działo? Tu pasmo nieszczęść zaczęło się już w 1979 r. / rotunda/; potem w 1980 r. / katastrofa lotnicza na Okęciu/; w sierpniu 1980 r. katastrofa kolejowa pod Otłoczynem /.
Na przełomie roku 2020/2021  Jowisz i Saturn znowu znajdą się bardzo blisko siebie... i znowu planuje się działania wojenne... bo cóż innego oznaczają zamieszczane na różnych portalach przepowiednie? Kto najbardziej wspiera Islam?

Portret użytkownika ajas

Jest taki jeden, co za

Jest taki jeden, co za "proroka" się uważa, oto co wysmażył(pisownia oryginalna):
"Jeszcze raz wam przypominam. marzec kwiecień i maj będą bardzo ciężkimi dla nas miesiącami w tym, kraju, Tacy jak platforma i mistrz Petru sprzedadzą ten kraj, i postawia go na skraj nędzy i bankructwa.
Wystrzegajcie się tych popleczników i ich demagogi.......ich choroba będzie nas toczyć, ale ich samych i ich majątki pochłonie........."

Portret użytkownika ajas

bardzo dobra reakcja, ja tak

bardzo dobra reakcja, ja tak samo zareagowałam gdy przeczytałam posty pewnego gościa publikującego swoje przepowiednie na salonie 24 (specjalnie nie podaję jego loginu). Wchodził w polemiki z prof Jadczykiem, z Einem i innymi, wszystkich nazwał głupkami bezrozumnymi. Twierdzi, że posiadł wiedzę prawdziwą i tylko on może zbawić świat. Podam przykład jego "prawdziwej wiedzy", np. o elektronie:
"Elektron nie jest ”substancją” naszego świata, pochodzi z poza niego z nad nadświetlnej, czyli świata nadprzestrzennego. Tam u siebie pełen obrót 360 stopniowy wynosi 720 stopni naszej miary i wykonuje go w dwóch krokach - etapach po 360 stopni.
Kiedy znajdzie się w naszym świecie do pełnego obrotu potrzebuje 4 kroków czyli 2 x po 360 stopni, dla jednego pełnego obrotu 720 stopniowego, tutaj 360 stopniowego.
Gdy przedostanie się do świata podświetlanego, czyli podprzestrzennego – poniżej naszego, do pełnego obrotu będzie potrzebował tylko jednego ćwierć kroku, czyli 180 stopni i to też będzie owe sławetne 360 stopni na obrót, ale jako pół kroku."

 
albo
"Ja stwierdzałem i stwierdzam -  że światło nigdzie się nie przemieszcza, nie porusza się a stoi w miejscu.
Tak samo jest w tej metryce i jej gęstości tej zdefiniowanej i określonej przestrzeni, nasyconej interwałem czasu własnego ( lokalnego Metryki) jako parametr dla światła i jego grupy."
 
 
 
a tutaj przestroga
"Newton dokładnie tak samo jak Einstein ani słowem nie wspomina skąd pochodził wzorzec jego mądrości i podwaliny jego prac.Ja przeszedłem tę samą drogę, co owi dwaj panowie. 
Dlatego zaznaczam, aby nie podbierać mych przemyśleń i treści i prezentować je jako własne dorobki myślowe jak to się już dzieje, na sympozjach i przemówieniach."
 
 

Strony

Skomentuj