Przeklęta tabliczka z góry Ebal. Naukowcy znaleźli na niej imie Boga

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

W 2019 r. na górze Ebal w środkowej Palestynie, nieopodal miasta Nablus, znaleziono złożoną ołowianą tabliczkę. Początkowe wykopaliska w latach 80. XX wieku odrzuciły to znalezisko jako nieistotne, i dopiero lata później po przeprowadzeniu dalszych analiz, ujawnioni jej prawdziwe znaczenie. Okazało się bowiem iż była ona przeklęta!

Tabliczka, datowana na 1200 r. p.n.e., zawiera pismo, które uważa się za najwcześniejszy protoalfabetyczny tekst hebrajski odkryty w starożytnym Izraelu. Zawiera słowa "przekleństwo" i imie "YHWH". Jest to najwcześniejsza wzmianka o tej postaci w historii. Znalezisko jest obecnie uważane za najwcześniejszą tabliczkę z przekleństwami.

Analizujący ją zespół archeologów i epigrafików, którzy przeprowadzili zaawansowane skanowanie tomograficzne w celu odkrycia ukrytego tekstu ustalili kilka interesujących faktów. Treść tabliczki z przekleństwem znalezionej na górze Ebal zawiera inskrypcję, która przekazuje przekleństwo tym, do których jest skierowana. Przetłumaczony tekst brzmi mniej więcej tak:

"Jesteś przeklęty przez boga yhw, przeklęty.

Umrzesz, przeklęty - przeklęty, na pewno umrzesz.

Jesteś przeklęty przez yhw - przeklęty.

".

Ta bezpośrednia i wyraźna klątwa zwiększa znaczenie tabliczki, ponieważ zapewnia wgląd w starożytne wierzenia i praktyki, podkreślając duchowe i rytualne aspekty społeczeństwa, w którym została stworzona. Tabliczka została znaleziona w gruzach budowli, która mogła być ołtarzem wspomnianym w Księdze Jozuego.

Publikacja zdjęć przed analizą naukową i recenzją wywołała kontrowersje i różne interpretacje wśród naukowców. Niektórzy eksperci skrytykowali brak wyraźnych liter na zdjęciach i uznali artykuł za spekulacyjny. Dodatkowe analizy i badania, będą niezbędne aby rozstrzygnąć trwające debaty dotyczące wieku i pochodzenia przeklętej tabliczki.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj