Przełomowe odkrycie naukowców rzuca nowe światło na tajemnicze rozbłyski gamma w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Kosmiczne zagadki, rozbłyski gamma, czarne dziury - to tematy, które od zawsze fascynowały ludzkość. Najnowsze odkrycia naukowców z Uniwersytetu Alabama w Huntsville rzucają nowe światło na zrozumienie jednej z największych tajemnic astronomii.

 

Rozbłyski gamma (GRB) to niezwykle intensywne wybuchy promieniowania gamma, które w ciągu zaledwie kilku sekund generują tyle energii, ile Słońce wytwarza przez całe swoje życie. Pomimo ponad 50 lat badań, mechanizmy leżące u podstaw tych zjawisk wciąż pozostawały niewyjaśnione. Aż do teraz.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Alabama w Huntsville dokonał przełomowego odkrycia, które może pomóc w wyjaśnieniu tej kosmicznej zagadki. Badacze zaobserwowali, że impulsy, z których składają się rozbłyski gamma, wykazują niezwykłą symetrię, przypominającą strukturę palindromów.

 

Przez lata naukowcy bezskutecznie próbowali znaleźć spójne wyjaśnienie dla charakterystyki rozbłysków gamma i ich zachowania na krzywej blasku. To może być przełom, który pozwoli nam lepiej zrozumieć te tajemnicze zjawiska.

 

Według nowej hipotezy, symetrię impulsów można wytłumaczyć bocznym ruchem relatywistycznych dżetów wyrzucanych w przeciwnych kierunkach, gdy jądro umierającej gwiazdy zapada się, tworząc czarną dziurę.

 

Gdy dżet przecina linię wzroku obserwatora, najpierw widzi on światło z jednej strony dżeta, potem ze środka, a na końcu z drugiej strony. To właśnie tworzy tę charakterystyczną symetrię. Odkrycie to może być kluczem do lepszego zrozumienia nie tylko rozbłysków gamma, ale także procesów towarzyszących powstawaniu czarnych dziur.

 

Choć to ważny krok naprzód, naukowcy podkreślają, że wciąż pozostaje wiele do odkrycia w tej dziedzinie. Rozbłyski gamma to niezwykle złożone zjawiska. Wciąż nie jesteśmy w stanie w pełni wyjaśnić ich natury. Ale odkrycia takie jak to napędzają nas do dalszych badań i poszukiwania odpowiedzi na te kosmiczne zagadki.

 

Badanie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "The Astrophysical Journal" i z pewnością przyciągnie uwagę całego środowiska astronomicznego. Naukowcy z niecierpliwością czekają na dalsze odkrycia, które mogą rzucić nowe światło na te fascynujące kosmiczne zjawiska.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj