Psy z Eurazji i Afryki pochodzą od różnych grup wilków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Paleogenetycy rozszyfrowali genomy 70 starożytnych wilków i odkryli, że współczesne rasy psów z Eurazji i Afryki pochodzą z różnych populacji. Praca została opublikowana w czasopiśmie Nature. Służba prasowa brytyjskiego Instytutu Francisa Cricka (FCI) ogłosiła w środę wyniki.

 

Naukowcy sugerują, że ludzie oswajali psy w epoce kamienia. Można to wytłumaczyć wszystkożernymi przodkami psów, zdolnymi do spożywania tego samego jedzenia co ich sąsiedzi - Homo sapiens. Jednak nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie to się stało. Istnieją dowody zarówno na stosunkowo późne, jak i wczesne udomowienie. Mogło to nastąpić zarówno 10-18 tysięcy lat temu, jak i ponad 36 tysięcy lat temu.

 

Kilka regionów twierdzi, że są przodkami zwierząt domowych, w tym Europa, Ałtaj, Nepal i Bliski Wschód. W ostatnich latach genetycy i archeolodzy skłaniali się ku syberyjskiemu pochodzeniu wszystkich psów. Wskazują na to odkrycia na wyspie Żochow we wschodniej Syberii, a także genomy najstarszych amerykańskich psów, które okazały się podobne do husky syberyjskich i innych psów zaprzęgowych.

Naukowcy odkryli, że współczesne psy miały jednocześnie nie jednego, ale kilku przodków, kiedy badali 72 genomy starożytnych wilków. Ich szczątki znaleziono w ostatnich latach w Europie Zachodniej, rosyjskiej Syberii i na Alasce.

 

Wykorzystując próbki starożytnego DNA, naukowcy śledzili zmiany w strukturze genomów wilków w ciągu ostatnich stu tysięcy lat. Informacje te zostały wykorzystane przez paleogenetykę w analizie i porównaniu genomów kilkuset współczesnych psów, a także tzw. czerwonych wilków, rzadkiego przedstawiciela psiej rodziny, uważanej za jednego z najbliższych krewnych współczesnych i starożytnych. wilki i psy.

 

Obliczenia potwierdziły, że prawie wszystkie współczesne rasy psów z Europy, Azji i Nowego Świata faktycznie wywodzą się od starożytnych psów syberyjskich, a także spokrewnionych populacji wilków żyjących na wschodzie Eurazji. Jednocześnie naukowcy odkryli, że niewielka, ale znacząca grupa starożytnych i współczesnych psów, hodowanych w Afryce i na Bliskim Wschodzie, również pochodziła od innych przodków. Należą do nich rasy basenji i psy niekrewniacze z afrykańskich wiosek.

 

Około połowa genomu psów odziedziczona po zachodnich populacjach wilków. Sugeruje to, że zostały one udomowione niezależnie od innych ras psów lub że ich przodkowie aktywnie krzyżowali się z populacjami wilków afrykańskich i bliskowschodnich natychmiast po udomowieniu. Odkrycie znacznie komplikuje historię udomowienia pierwszych czworonożnych towarzyszy ludzkich - podsumowali naukowcy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj