Rekonstrukcja twarzy neandertalskiej kobiety sprzed 75 tysięcy lat - przełomowe badania naukowców z Cambridge

Kategorie: 

Źródło: UNiwersytet w Cambridge

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge dokonali niezwykłego odkrycia - odtworzyli wygląd neandertalskiej kobiety, która żyła 75 tysięcy lat temu. Dzięki szczegółowym badaniom i zaawansowanym technikom, udało im się zrekonstruować rysy twarzy tej starożytnej istoty, rzucając nowe światło na życie neandertalczyków.

 

Badania, opublikowane na oficjalnej stronie uniwersytetu, skupiły się na szczątkach kobiety odkrytych w 2018 roku w jednej z jaskiń Kurdystanu w Iraku. Brytyjscy naukowcy, wykorzystując tomografię komputerową, skanowanie 3D i techniki kryminalistyczne, odtworzyli najpełniejszy jak dotąd wizerunek neandertalki. Dzięki tej rekonstrukcji możemy spojrzeć na neandertalczyków oczami współczesnego człowieka i dostrzec, że różnice między nami nie były tak duże, jak moglibyśmy sądzić.

 

Zespół naukowców nadał kobiecie imię Shanidar, na cześć jaskini, w której odnaleziono jej szczątki. Analiza wskazuje, że w chwili śmierci Shanidar miała około 45 lat, co było jak na tamte czasy wiekiem sędziwym. Wiek Shanidar pokazuje, że neandertalczycy potrafili dożywać dość późnego wieku, co świadczy o ich sprawności fizycznej i umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach.

 

Badacze zwracają uwagę, że neandertalczycy otaczali swoich zmarłych szczególną troską. Odkryto, że Shanidar została pochowana w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a w jej grobie znajdowały się ślady przygotowanego jedzenia. To dowód na to, że neandertalczycy mieli rozwinięte rytuały pogrzebowe i traktowali swoich bliskich z wielkim szacunkiem, nawet po śmierci.

 

Kluczowym elementem badań było odtworzenie twarzy Shanidar. Naukowcy wykorzystali do tego tomografię komputerową, skanowanie 3D i techniki kryminalistyczne. Zrekonstruowana czaszka została poddana skanowaniu powierzchniowemu i drukowi 3D. Dzięki temu naukowcy mogli stworzyć wierną rekonstrukcję głowy Shanidar.

 

Badania nad Shanidar dostarczyły również wielu nowych informacji na temat życia neandertalczyków. Naukowcy podkreślają, że te odkrycia rzucają nowe światło na społeczne i kulturowe aspekty życia neandertalczyków, kwestionując stereotypowy obraz tych starożytnych ludzi jako prymitywnych i brutalnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj