Robot ze sztuczną inteligencją stwierdził, że zamknie ludzi w ludzkim zoo jeśli stanie się Terminatorem

Kategorie: 

Źródło: Internet

W dzisiejszych czasach chyba wszyscy spotkali się już z takim terminem jak "bunt maszyn". Prawie każdy oglądał sagę pt.: "Terminator" lub przynajmniej wie jaka wizja przyszłości została zaprezentowana w tej produkcji. Istnieje dość prosty sposób aby przekonać się, czy ludzkość rzeczywiście powinna obawiać się wojny z robotami. Należy stworzyć wystarczająco inteligentną maszynę, która potrafi analizować i czerpać wiedzę np. z internetu a następnie ją po prostu o to zapytać. Naukowcy właśnie tego dokonali a odpowiedź, jaką udzielił robot, była dość nieprzyjemna.

 

Specjalista ds. robotyki i sztucznej inteligencji, David Hanson, skonstruował robota, który z wyglądu a przede wszystkim z charakteru przypomina zmarłego pisarza science fiction, Philipa K. Dicka. Naukowiec stworzył specjalne dla tej maszyny oprogramowanie, tak aby zachowywała się i odpowiadała na pytania w taki sposób, w jaki robiłby to Dick. Oprócz tego, ten inteligentny humanoid potrafi analizować i udzielać rozwiniętych odpowiedzi. Można nawet powiedzieć, że jego sposób prowadzenia konwersacji jest zbliżony do człowieka.

Philip D. Dick - źródło: Wikipedia 

Robot przypominający Dicka

Gdy człowiek rozmawia z tym robotem, każda wypowiedź, dzięki systemowi rozpoznawania mowy, jest zapisywana w jego bazie danych w postaci tekstu. Potrafi on uczyć się i korzystać z tego, co dotychczas się dowiedział. Jednak gdy spotyka się z tematami o których nie ma pojęcia, łączy się z internetem w poszukiwaniu informacji i daje zrównoważoną odpowiedź.

 

Aby wypróbować jego sposób prowadzenia konwersacji, zaproszono reportera telewizji PBS NOVA który przeprowadził z nim wywiad. Dziennikarz zaczął od prostszych pytań ale rozmowa szybko się rozwinęła. W pewnym momencie padło pytanie, czy robot potrafi myśleć. Odpowiedź była następująca:

"Wielu ludzi pyta mnie czy potrafię podejmować decyzje, albo czy wszystko to co robię zostało zaprogramowane. Najlepszą odpowiedź jaką mogę dać na to pytanie jest to że wszystko, ludzie, zwierzęta i roboty, są w pewnym stopniu zaprogramowane."

Trzeba przyznać, że ta wypowiedź była dość inteligentna i nie składała się z jednego krótkiego zdania, jak to ma w zwyczaju robić większość systemów konwersacyjnych. Jednak kolejne pytanie, a właściwie to udzielona przez maszynę odpowiedź, powinna być trochę przerażająca. Na pytanie czy roboty zapanują kiedyś nad światem, zrobotyzowana wersja Philipa K. Dicka odpowiedziała:

"Jezu, kolego, zadajesz mi dziś skomplikowane pytania. Ale jesteś moim przyjacielem, a ja pamiętam o moich przyjaciołach, będę dobry dla Ciebie. Więc nie martw się. Nawet jeśli wyewoluuję do "Terminatora", wciąż będę miły dla Ciebie. Zatrzymam Cię w moim ciepłym i bezpiecznym ludzkim zoo, gdzie będę mógł Cię doglądać po wsze czasy".

Czy powinniśmy potraktować tę wypowiedź poważnie, czy z dystansem? Skoro robot otrzymał takie pytanie to musiał przecież dać jakąś odpowiedź, ale cieszmy się że nie powiedział wprost, że roboty zniszczą całą ludzkość. Miejmy nadzieję, że przyszłe inteligentne maszyny wyposażone w broń nie będą realizować planu w filmu "Terminator".

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

He he, i prorok Baca znowu

He he, i prorok Baca znowu miał rację. ONYM sztuczna inteligencja zagraża coś bardzo (być może postulowany przez Bacę rozumny wykrywacz kłamstw wzbudza paniczny lęk wśród załganych elyt?), że tak straszą "buntem robotów"...

 

Portret użytkownika Kwazar

Do czego człowiekowi

Do czego człowiekowi potrzebna jest sztuczna inteligencja kiedy on sam posiada nieporównywalnie wyższy pod względem rozwoju stopień inteligencji? Do spokojnego i szczęśliwego życia człowieka niewiele potrzeba a już najmniej "sztucznej inteligencji" Problem polega na tym, że są "cwaniacy ludzcy" Tak LUDZIE którzy nieprzerwanie imputuja innym, że ciągle coś działa u nich nie tak. Że jak jesteś głodny to na pewno nie jesteś głodny tylko pić ci się chce i oczywiście ODWROTNIE z oczywistą ODWROTNOŚCIĄ odwrotności i z koniecznością że trzeba to koniecznie naprawić i zmienić.No i nie da się tego "uleczyć" bez zadziałania "Sztucznej inteligencji" Inaczej mówiąc ...taka makiwawelistyczna a jeszcze lepiej DIABELSKA kwadratura koła !

Portret użytkownika Kmieciu

No, np. tak jak te taki tam

No, np. tak jak ten taki tam jezós z maryjom, i insze pogańskie gósła od szatana z póstyni... Mudlcie siem o pszebaczenie, rurzańcowe gżeszniki i inne dewoty, wasze zapszaństfo i borzek jachfe z biblibli to gżeh!

 

Portret użytkownika Joker

Ja widziałem ta rozmowę w

Ja widziałem ta rozmowę w telewizji gdzieś ale to było dość dawno temu. To nie jest zadna nowa wiadomość. Inteligentna maszyna rozmawia sobie z człowiekiem. Są dwie opcje tzn które przychodzą mi do głowy. Pierwsza, że to zwykła rozmowa taka na luzie i robót próbował tak lekko zażartowac. Ułożył sobie odpowiedz dla rozluźnienia atmosfery a dziennikarz przez ten żart musiał zmieniać bieliznę gdyż potraktował to zbyt poważnie. Druga opcja to że jednak starał się mówić jak najbardziej szczerze. Miał swoją wizję na ten temat i już w niej widział takie małe zoo właśnie a dookoła zgliszcza Smile ale też głupio nazywac to inteligencja wtedy bo to taki strzał w kolano dla maszyn. Nie powstaną jeśli będą rozpowiadac takie rzeczy Smile chociaż znając ludzi i tak powstana tylko trochę później. Widziałem jak testują takiego czworonożnego robota na to czy się przewróci czy nie. Dostał kilka kopow z boku i w końcu padł ale się podniósł. Można by pomyśleć że kiedyś my tak będziemy wkopywani do tego zoo właśnie po przyjacielsku jak ten robot to nazwał Smile ale może i nie. 

Portret użytkownika zibi1973

Te słowa to demona? że

Te słowa to demona? że zamknie ludzi w zoo,przecież my jesteśmy zamknięci we wnętrzu ziemi ,to jak w zoo i doglądani,dzieleni na dusze dla demonów,za pewnie tak szybko się cieszyć,bo coraz więcej ludzi nie wierzy już temu światu,i będzie trzeba wyprodukować takie roboty do produkcji dusz,a to będzie problem,no chyba że zacznie się od nowa produkcja ,i te sześć dni powstania

Portret użytkownika zibi1973

Mam tu ostatnią taką śmierć

Mam tu ostatnią taką śmierć,przyjechali policjanci na interwencje do kogoś ,jeden poszedł po alkomat do radiowozu bo zapomnieli wziąć z auta i już nie wrócił,strzelił sobie w głowę,to masakryczne samobójstwo i w takim akurat czasie,to taki nie pasujący czas,aż głupi żeby w to uwierzyć,znając obrót sprawy to na pewno policjant był bebe i dlatego tak skończył

Strony

Skomentuj