Rośliny dzielą się informacjami za pomocą nano-wibracji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak wynika z raportu opublikowanego na łamach naukowego periodyku BMC Ecology, rośliny posiadają unikalną zdolność porozumiewania się ze sobą za pomocą nanowibracji, jakie przenoszą na grunt. Oprócz światła, zapachu i dotyku rośliny mają metody, aby poinformować otoczenie o swoim istnieniu.

 

O tym, że rośliny w chwili stresu potrafią emitować intensywne zapachy wiemy od dawna, ale okazuje się, że nawet, gdy wszystkie zmysły zostaną odłączone zawsze roślinom pozostanie metoda porozumiewania się opierająca się na generowaniu niewielkich wibracji, które następnie są odbierane przez inne rośliny w okolicy. Mechanizm ten ma za zadanie poinformowanie okolicznych roślin o tym, że w danym obszarze żyje ogłaszająca to wibracjami roślina. Ten komunikat jest według naukowców odbierany przez pozostałe osobniki i planują swój rozwój, w tym system korzenny odpowiednio adaptując swoją przestrzeń życiową, aby nie wpływać na kompana.

Uczeni z University of Western Australia testowali tą koncepcję prowadząc analizy koegzystencji bazylii i papryczki chili. Okazało się, że nawet po przesadzeniu bazylii papryczka zachowywała się tak jakby cały rozwój zaplanowała w oparciu o informacje na temat jej istnienia w pobliżu, które musiała odebrać wcześniej.

 

Już wcześniej podejrzewano, że odpowiadać za to mogła jakiegoś rodzaju akustyczna reakcja roślin powstająca w wyniku zachodzenia odpowiednich procesów biochemicznych w komórkach. To może być mechanizm wymiany informacji stosowany przez nie od wielu milionów lat. Pogłębienie wiedzy na temat tych procesów pozwala podejrzewać, że uda się opracować nowe metody uprawy roślin kojarząc je międzygatunkowo lub sadząc z inną gęstością, co może mieć zdecydowany wpływ na przyszłe plony. Pokazuje nam to też, że wciąż wiele jest do odkrycia w świecie natury.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj