Rozwikłano tajemnicę obrazu Jana Vermeera pn. Widok Delft

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy przeprowadzili ambitne badania w celu ustalenia najdokładniejszej pory dnia, którą Jan Vermeer przedstawił na swoim obrazie.

 

Amerykańskim astronomom udało się odkryć tajemnicę obrazu „Widok Delft”, namalowanego przez holenderskiego artystę Jana Vermeera kilka wieków temu. Od dłuższego czasu krytycy sztuki próbują dowiedzieć się, o jakiej porze dnia popularny artysta przedstawiał swoje pejzaże. Jak się okazało, Vermeer przedstawił na swoim obrazie wczesny poranek.

 

Badacze, wraz z profesorem fizyki Donaldem Olsonem i Russellem Disherem, byli w stanie ustalić, że obraz przedstawia krajobraz w stanie, w którym znajdował się o 8 rano czasu lokalnego. Prawdopodobnie artysta przedstawił poranek, który zobaczył 3 września 1659 roku.

 

Szczegółowa analiza zdjęcia zajęła rok. W tym celu zbadano mapy Delft, wykorzystano usługę Google Earth, wykonano również badania topograficzne terenu, aby można było ustalić, z jakiego kąta artysta patrzył na ten krajobraz. Eksperci są przekonani, że holenderski artysta pracował na drugim piętrze hotelu, który znajduje się w południowo - wschodniej części Delft.

 

Dokładny czas został ustalony przy pomocy kościoła Nieuwe Kerk, który nadal istnieje w mieście. Ponadto wzięto pod uwagę wiele innych szczegółów. Dodatkowo zastosowano programy dla astronomów, które pozwoliły na wyznaczenie dwóch przedziałów w roku, w których Słońce zajmuje dokładnie tę pozycję. Początek kwietnia został natychmiast odrzucony, ponieważ na zdjęciu drzewa miały luźne liście. W związku z tym pozostał tylko jeden termin, tj. 3 - 4 września.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj