Ruiny nieznanego rzymskiego miasta znalezione w Egipcie

Kategorie: 

Źródło: AI

W Egipcie misja archeologiczna Ministerstwa Turystyki i Starożytności podczas wykopalisk w mieście Luksor niespodziewanie odkryła pozostałości rzymskiego miasta, które wcześniej było nieznane egiptologom.

 

Według egipskich mediów odkrycia dokonał zespół archeologów kierowany przez dr Mustafę Waziri, sekretarza generalnego egipskiej Najwyższej Rady Starożytności. Grupa wcale nie szukała miasta, tylko przekopywała teren położony obok słynnej świątyni starożytnego Egiptu w Luksorze.

 

Podczas tych wykopalisk nieoczekiwanie odkryto nieznane ruiny całego miasta, które według wstępnego datowania należy do okresu rzymskiego - powstało około drugiego lub trzeciego wieku naszej ery. To odkrycie zmusi naukowców do ponownego rozważenia historii samego Luksoru.

 

Wielu miłośników historii zna Luksor jako starożytne miasto Teby, które było wielką stolicą Górnego Egiptu w okresie Nowego Państwa. Starożytni Grecy nazywali je Thebai, ale Rzymianie po podboju Egiptu dostosowali tę nazwę do swojego języka, więc miasto stało się Tebami.

 

Prawdopodobnie w okresie rzymskim w sąsiedztwie starożytnej świątyni egipskiej Rzymianie zbudowali fortecę dla legionistów, w której mieściła się również rezydencja rzymskiej administracji regionu. Stopniowo twierdza ta rozrosła się do małego miasteczka. Tak więc podczas wykopalisk odkryto pozostałości kilku rzymskich domów i fundamenty dwóch wież. Te ostatnie, zdaniem badaczy, zostały zbudowane do trzymania gołębi pocztowych.

 

W tych wieżach, jak pokazują powiązane znaleziska, znajdowało się wiele naczyń ceramicznych, które według dr Fati Yasina, dyrektora generalnego Urzędu Starożytności Górnego Egiptu, były używane specjalnie do gniazdowania gołębi. Ponadto archeolodzy odkryli w nieznanym mieście rzymskie warsztaty do produkcji i wytapiania metali. W szczególności znaleziono tam liczne garnki, narzędzia szlifierskie, wyroby ceramiczne oraz monety miedziane i brązowe.

 

Nawiasem mówiąc, na tym terenie archeolodzy znaleźli wcześniej pozostałości budowli rzymskich, w tym część muru i magazyn z okresu rzymskiego, amfory i kilka innych artefaktów. Ale dopiero nowe wykopaliska wykazały, że znajdowało się tu całe rzymskie miasto.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj