Rumuńscy inżynierowie zbudowali funkcjonalny latający spodek

Kategorie: 

Źródło: ADIFO

Dwaj inżynierowie z Rumunii skonstruowali maszynę, przypominającą latający spodek. Co więcej, jest to w pełni funkcjonalny pojazd, który już znalazł zainteresowanie większych firm i rządu.

 

Latający spodek pod nazwą ADIFO (All-Directional Flying Object) jest dziełem Razvana Sabie i Iosifa Taposu, którzy pracowali nad nim przez ponad 20 lat. Maszyna przypomina quadcoptera – potrafi unosić się, lądować, latać w dowolnym kierunku i wykonywać różne manewry dzięki czterem wirnikom.

 

Prototyp latającego spodka o szerokości 4 metrów został zademonstrowany wiosną tego roku. Wynalazcy zamierzają zbudować pełnowymiarowy model maszyny, która dzięki specyficznym kształtom mogłaby wykonywać loty naddźwiękowe i gwałtowne manewry w powietrzu.

Inżynierowie z Rumunii chcą zastąpić małe wirniki silnikami odrzutowymi. Następnie przeprowadzą złożone symulacje komputerowe i testy w tunelu aerodynamicznym, po czym przystąpią do testów na zewnątrz z udziałem bardzo wysokich prędkości.

 

Nie wiadomo, kiedy superszybki latający spodek stanie się rzeczywistością. Twórcy tego nietypowego pojazdu szukają partnerów finansowych, a ich projekt podobno już zdobył zainteresowanie wielkiego producenta samolotów, dwóch podmiotów rządowych i firm. Wygląda więc na to, że kwestia finansów nie stanie na przeszkodzie w pracach nad prawdziwym latającym spodkiem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Skomentuj