Kategorie:
Australijscy naukowcy odtworzyli słynny eksperyment obserwatora i potwierdzili dziwaczne prognozy fizyki kwantowej o naturze rzeczywistości. Ich zdaniem rzeczywistość nie istnieje, dopóki faktycznie nie wejdziemy z nią w interakcję, na przykład dokonując pomiaru. Eksperyment usiłował odpowiedzieć na dość proste pytanie, skoro mamy dualizm korpuskularno-falowy, czyli jednoczesność bycia falą lub materią, to w którym momencie dany obiekt podejmuje "decyzje" co do swojego stanu widocznego dla nas?
Gdyby rozważyć sprawę na logikę, można by założyć, że taki obiekt jest albo falą albo cząstką, sam ze swej natury, a nasze pomiary nie mają nic wspólnego z tym czym się okaże. Jednak teoria kwantowa przewiduje, że jego stan zależy tylko od tego w jaki sposób obiekt jest zmierzony na końcu. I właśnie to potwierdził zespół z Australian National University.
Fizyk zaangażowany w badanie, Andrew Truscott powiedział, że pomiar jest wszystkim co determinuje materię. Na poziomie kwantowym, rzeczywistość właściwie nie istnieje, jeśli nie ma z nią jakiejś interakcji. Do takich wniosków prowadzą skutki przeprowadzonego eksperymentu Wheelersa w wersji z atomami helu w stanie kondensatu Bose-Einsteina, oświetlanymi światłem lasera.
Potem analizowano układ interferencji sprawdzając stan cząstek w różnych miejscach specjalnej pułapki. Atomy nie podróży z punktu A do B. Dopiero gdy były mierzone na końcu ich podróży zachowanie podobne do fali lub cząstek, było powoływane do istnienia. Choć wszystko to brzmi bardzo dziwnie, jest to właściwie tylko potwierdzenie prawideł teorii kwantowej, które rządzą światem w bardzo małej skali.
Ustalenia australijskich naukowców są kolejnymi, które wskazują na to, że żyjemy w wielkim hologramie. Nasze byty w jakiś sposób powodują, że wokół nas tworzy się na bieżąco materia, którą o ironio uważamy za jedyną realną rzecz wokół nas. Ta realna, namacalna materia okazuje się być jednak złudzeniem, czego dowodem jest to, że powstaje dopiero w momencie naszej interakcji. Człowiek może przeżyć całe życie nie zdając sobie sprawy, że ma decydujący wpływ na otaczający go świat.
Komentarze
Strony
Skomentuj