Sakwala Chakraya - starożytne gwiezdne wrota Sri Lanki

Kategorie: 

Źródło: Sahan Perera

Tunele czasoprzestrzenne są jedyną znaną ścieżką, która może pomóc w szybkim pokonywaniu dużych odległości we wszechświecie. Podczas gdy naukowcy wciąż zastanawiają się, jak umożliwić podróże międzygwiezdne, niektórzy uważają, że odpowiedź na tą zagadkę, skrywa się w tajemniczym schematyczny rysunku na Sri Lance. Zgodnie z mitami, ma on być starożytną bramą, przez którą dawne cywilizacje podróżowały poprzez wszechświat.

 

Archeolodzy i historycy zastanawiali się nad zawartością tajemniczej mapy w mieście Anuradhapura na Sri Lance, w miejscu znanym jako Rajarata. Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego historia, sięga 377 roku p.n.e. Ranmasu Uyana (Goldfish Park), to 40-hektarowy starożytny park miejski otoczony trzema buddyjskimi świątyniami.

Znajdujący się na nim diagram, ma być rzekomo mapą ujawniającą tajemnice wszechświata. Diagram jest znany jako „Sakwala Chakraya” (co w języku senegalskim oznacza „uniwersalny cykl”) i ma średnicę 1,8 metra, oraz jest wyryty w skale. Na przeciwległym płaskim klifie, wyrzeźbiono natomiast cztery symetryczne siedzenia. Pochodzenie tych skał i rzeźbionych diagramów pozostaje zagadką.

 

Znaczna część architektury w okolicy została zbudowana w VII wieku, dlatego sugeruje się, że diagram mógł zostać narysowany w tym samym okresie. Niestety wzmianki na temat twórców tej mapy, nie znajdują się, w żadnych historycznych zapisach, mimo iż wiele z nich, było skrupulatnie przechowywane przez mnichów buddyjskich.

Diagram składa się z siedmiu okręgów oddzielonych równoległymi liniami poziomymi i pionowymi. Wewnątrz kół znajdują się smukłe figury przypominające latawce, faliste linie, cylindryczne kształty, łuki i strzały oraz inne elementy. W innych kręgach Sakwala Chakraya przedstawione są postacie koników morskich, żółwi i ryb. Figury na diagramie są niezgodne z wieloma innymi rzeźbami z okresu historycznego Anuradhapury.

 

Archeologiczne znaczenie Sakwala Chakraya zostało zidentyfikowane po raz pierwszy przez pierwszego komisarza ds. archeologii brytyjskiego Cejlonu (dawna nazwa Sri Lanki) Harry'ego Charlesa Purvisa Bella. W swoich badaniach z 1911 roku, opisał on te mapę jako jeden z najstarszych artefaktów, jakie napotkał. Bell twierdził, że starożytna mapa była kosmologicznym diagramem ilustrującym buddyjskie poglądy na wszechświat.

Bell wyjaśnił, że symbole i rysunki przedstawione na mapie to morza, Ziemia, przestrzeń kosmiczna i wszechświat zgodnie z buddyjską logiką i wierzeniami. Mniej znanym faktem o Sakwala Chakraya jest to, że znajduje się w pobliżu legendarnej okrągłej skały Danigala, znanej na Sri Lance jako Obca Góra. Miejscowi mieszkańcy uważają ją za świętą, a okresowo zauważa się nad nią różne niezidentyfikowane obiekty latające.

 

Jedno z racjonalnych wyjaśnień Sakwala Chakraya podał archeolog Raj Somadeva, który uważa, że ​​diagram może być wczesną mapą świata, a nie kluczem do otwarcia jakiegoś portalu do innych miejsc we Wszechświecie. Somadeva dodał, że mieszkańcy Sri Lanki posiadali ogromną wiedzę astronomiczną już w 250 roku p.n.e. Inne teorie sugerują, że tajemnica Sakwala Chakraya może mieć 5000 lat i łączą ją z legendarnym królem demonów Lanka Ravana.

Niektórzy badacze uważają, że symbole pokazane na schemacie są identyczne z tymi znalezionymi w Abu Ghrab w Egipcie i La Puerta de Hayu Marka w Peru. Pierwotna data powstania rzeźby jest nieznana badaczom, a brak pobliskich jej artefaktów, które mogłyby pomóc w datowaniu, uniemożliwia im testowanie innych teorii. Cel tej mapy, wciąż ginie we mgle czasu. Jednak badania są w toku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj