Samica płaszczki rozmnożyła się bez samca za pomocą partenogenezy

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W akwarium w Północnej Karolinie, pracownicy byli zdumieni, odkrywając, że samica płaszczki, Charlotte, jest w ciąży, mimo że od lat nie miała kontaktu z samcem swojego gatunku. Początkowo myślano, że może to być efekt zjawiska znanego jako partenogeneza, czyli rodzaj rozmnażania bezpłciowego, podczas którego samica tworzy zarodek bez zapłodnienia jaja przez plemniki. To zjawisko jest znane wśród wielu gatunków, choć rzadko obserwowane u płaszczek i rekinów.

 

Naukowcy szybko odrzucili teorię o możliwości krzyżowania się rekina z płaszczką jako wyjaśnienie ciąży Charlotte. Dr Noah Bressman, asystent profesora fizjologii na Salisbury University, wyjaśnia, że rekin i płaszczka są zbyt daleko spokrewnione ewolucyjnie, by takie krzyżowanie było możliwe. Są oddzielone około 300 milionami lat ewolucji, co czyni szansę na hybrydę między nimi tak samo prawdopodobną jak potomek człowieka i węża.

 

Zamiast tego, eksperci skłaniają się ku partenogenezie jako najbardziej prawdopodobnemu wyjaśnieniu. Dr Toby Daly-Engel, dyrektor Shark Conservation Lab na Florida Institute of Technology, tłumaczy, że partenogeneza jest rodzajem samoklonowania się, kiedy to samica w środowisku bez samców może samozapłodnić swoje jaja, aby mieć potomstwo. Dzięki nowoczesnym testom genetycznym, odkryto, że partenogeneza jest zaskakująco powszechna w przyrodzie, nawet wśród dużych, złożonych kręgowców jak rekiny czy płaszczki.

W akwarium w Północnej Karolinie, gdzie mieszka Charlotte, planowane jest przeprowadzenie badań genetycznych jej potomstwa, jeśli urodzą się i przeżyją. Dzięki temu naukowcy będą mogli potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do partenogenezy. Kady Lyons, badaczka naukowa z Georgia Aquarium w Atlancie, stwierdziła, że ciąża Charlotte jest jedynym znanym przypadkiem partenogenezy u jej gatunku płaszczki.

 

Ten niezwykły przypadek w akwarium Team ECCO stanowi kolejny dowód na to, jak niesamowite i pełne niespodzianek jest życie wodne. Podkreśla także znaczenie nauki i badań w odkrywaniu i zrozumieniu zjawisk biologicznych, które wciąż potrafią zadziwić nawet doświadczonych ekspertów.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj