Samica płaszczki urodziła młode bez udziału samca

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W Oceanarium Primorsky w Rosji miało miejsce niezwykłe wydarzenie - samica płaszczki czerwonej, która przez 8 lat żyła bez obecności samca, nagle urodziła trójkę młodych. Ten przypadek partenogenezy, czyli rozmnażania się bez udziału partnera płciowego, jest dość rzadki wśród tego gatunku i zaskoczył nawet doświadczonych biologów.

 

Choć nowonarodzone płaszczki są jeszcze małe, każda z nich już przejawia swój indywidualny charakter. Jedna z córek wyróżnia się wysoką aktywnością i ciekawością, podczas gdy pozostałe dwie spędzają czas w spokojniejszy sposób. Eksperci podkreślają, że płaszczki rosną dość szybko i w ciągu zaledwie 2-3 lat osiągną rozmiary dorosłych osobników, osiągając średnicę od 60 do 80 centymetrów.

 

Charakterystyczną cechą tych morskich stworzeń jest trujący kolec znajdujący się na ich ogonach. W przypadku nowo narodzonych płaszczek kolec ten jest ściśle dociśnięty do ogona i ukryty pod specjalną skórzaną pochwą, co świadczy o tym, że młode osobniki nie stanowią jeszcze zagrożenia dla otoczenia.

 

Narodziny tych trzech płaszczek to niezwykłe wydarzenie, które z pewnością będzie uważnie obserwowane przez pracowników Oceanarium. Partenogeneza, czyli zdolność do rozmnażania się bez udziału samca, jest rzadko obserwowana u tego gatunku, dlatego też naukowcy będą mieli okazję do bliższego przyjrzenia się temu procesowi i lepszego zrozumienia biologii tych fascynujących morskich stworzeń.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj