Samoświadomość nowym sposobem na zdrowe życie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Uzyskano nowe dowody na to, że świadome jedzenie może pomóc w odchudzaniu. Według niektórych istniejących badań, technika nazywana „mindfulness”, czyli uważność podczas konsumpcji posiłków, może nie tylko odchudzić nasze ciało, ale też poprawić ogólne samopoczucie.

 

Samoświadomość warto praktykować podczas wielu codziennych czynności – nie tylko jedzenia, ale np. także spaceru. Dzięki temu działaniu możemy zmniejszyć objawy lęku, poprawić nasze funkcjonowanie poznawcze, a nawet usprawnić działanie naszego układu odpornościowego!

 

Na czym polega samoświadomość? Jest to bardzo proste. Trzeba w pełni skupiać się na bieżącej chwili, nie odbiegając myślami w jakmikolwiek innym kierunku. Skupiamy się wówczas na doświadczanych bodźcach. Podczas jedzenia będzie to smak, zapach, ale także struktura pokarmu.

 

Badania przeprowadzone przez Uniwersytecki Szpital Conventry oraz Warwickshire National Health Services Trust w Wielkiej Brytanii dowiodły, że technika mindfulness pomaga w odchudzaniu. Dzięki niej łatwiej zapanować nad objadaniem się, a także można uzyskać lepsze uczucie najedzenia się po posiłku.

Zespół naukowców pracował z 53 osobami, uczestniczącymi w programie odchudzającym. Spośród nich 33 osoby wzięły udział w 4 treningach uważności. Przez następne 6 miesięcy to właśnie te osoby straciły na wadze średnio 3 kg, podczas gdy pozostali uczestnicy schudli jedynie 0,9 kg.

 

Uczestnicy po treningu uważności stwierdzili, że łatwiej zapanować im nad planowaniem posiłków, a także nad wielkością spożywanych porcji. Zdaniem specjalistów podobne treningi powinny być prowadzone w zwykłych placówkach opieki zdrowotnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Marcelina

Znam wiele skutecznych

Znam wiele skutecznych sposobów na zdrowe odżywianie i odchudzanie ale z ręką na sercu nigdzie nie wpadłam na tak ciekawy temat. Kiedy pomyślę o tym temacie głębiej, to rzeczywiście coś w tym jest. Tak naprawdę wszystko siedzi w naszej głowie, głód też odczuwamy poprzez impulsy nerwowe a nie poprzez brzuch (choć poniekąd jest to połączone). Chętnie wypróbuję tę metodę. Będę się głównie skupiać na tym co jem podczas spożywania danego posiłku. Na przykład teraz jadłam jagodnika, niedużego i generalnie czuję się nasycona. Tylko czy to własnie przez samoświadomość? Smile Tak czy siak może próbować ewentualnie sięgając też po inne naturalne metody np. stosując zioła w diecie. A jakie? Fajny wpis na blogu opisuje właściwości najczęściej używanych ziół w kuchni https://sklepzsuplementami.com.pl/jakie-ziola-wspomagaja-odchudzanie-jak-je-stosowac/ .

Portret użytkownika Laura

Świadomość to kluczowy temat,

Świadomość to kluczowy temat, bo to od niej wszystko zależy, nie tylko nasze zdrowie, ale też całe nasze życie. Pitagoras pisał w swoich złotych regułach, żeby nigdy nie robić tego, czego się nie rozumie. Zrozumienie jest drogą do wyższej świadomości i przede wszystkim eliminuje emocje, w tym agresję. Emocje, tak bardzo dziś promowane, są najgorszym doradcą człowieka. Zaciemniają umysł, pozbawiają nas energii, zafałszowują rzeczywistość. To zresztą każdy z nas zna z własnego doświadczenia. Generalnie chodzi o to, żeby wiedzieć, co się mówi, a nie mówić, co się wie.

Skomentuj