Satelity Starlink, albo armada UFO obserwowana nad Polską

Kategorie: 

Źródło: tg

Czy to inwazja inwazja obcych?Czy parada świateł, widoczna na nocnym niebie nad Polską, była nadchodzącą armadą obcych okrętów wojennych? Czy to setki małych satelitów zapewniających światu dostęp do Internetu?

Satelity są częścią konstelacji SpaceXStarlink, zbioru ponad 1500 satelitów wystrzelonych około 340 mil w górę na niską orbitę ziemską w ciągu ostatnich dwóch lat, które, gdy światło trafia w nie we właściwy sposób, wygląda jak ciąg świateł poruszających się po nocnym niebie.

 

Satelity Starlink są czasami widoczne w ciągu pierwszych kilku minut po zachodzie słońca i przed wschodem słońca, kiedy słońce znajduje się poniżej horyzontu, ale satelity są wystarczająco wysoko, aby odbijać bezpośrednie światło słoneczne.

 

Wczoraj w niedzielny wieczór było trochę inaczej. Sznur obiektów jeden za drugim przemieszczał się nad Polską między godziną 21, a 22. Materiał, prezentowane niżej, został zarejestrowany na wschód od Wrocławia z terenu Gminy Długołęka.

 

Do tej pory SpaceX wypuścił na orbitę ponad 1500 satelitów Starlink, w tym 120 w tym miesiącu. Kolejnych 60 miało być uruchomionych 9 maja br., a kolejne 60 ma zostać wystrzelonych przed końcem miesiąca.

 

Nie wiadomo, ile satelitów SpaceX wystartuje w ramach Starlink, ale prośba o zgodęw dokumentacji obejmuje 42 tys. satelitów.

 

Wkrótce po umieszczeniu pierwszych kilkuset satelitów na orbicie astronomowie, używający teleskopów naziemnych, wyrazili obawy, że silnie odblaskowe satelity Starlink mogą zakłócać ich obserwacje.

 

SpaceX rozpoczął testowanie różnych wersji satelitów, które odbijały mniej światła, zanim zdecydowano się na zainstalowaną teraz wersję VisorSat, która jest wyposażona w osłonę przeciwsłoneczną, która zmniejsza odbicie światła słonecznego.

 

Charakterystyczny ciąg jasnych, białych świateł poruszał się po niebie w całkiem niezłym tempie. Na początku tego miesiąca SpaceX poinformowało, że otrzymało ponad 500 tys. zamówień na usługę Starlink, która jest nadal w fazie beta i nie wszędzie jest jeszcze dostępna.

 

Tak więc sznury punktów, przesuwających się po nieboskłonie to nie UFO, tylko satelity Elona Muska.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj