Sensacja archeologiczna w Chinach! Prawdopodobnie znaleziono szczątki Buddy!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W miejscowości Jingchuan w prowincji Gansu znaleziono ceramiczną trumnę, której inskrypcja przyciągnęła uwagę archeologów i miłośników starożytności. Zgodnie z tekstem na skorupie, mnisi zwani Yongzhan i Zhiming, zebrali ponad 2 tys. fragmentów sharira (zębów i kości Buddy) oraz pochowali je w świątyni. Informacja o znalezisku została opublikowana w czasopiśmie Chinese Cultural Relics.

Warto wspomnieć, że termin „sharira" w buddyzmie jest rozumiany jako pozostałości Buddy i popioły świętych w postaci krystalicznych formacji po kremacji, które są przechowywane jako relikty. Zgodnie z napisem na trumnie, czasami sharirę przekazywano mnichom jako darowiznę. Niekiedy szczątki znajdowano przez przypadek, a w innych okolicznościach kupowano je lub otrzymano w prezencie.

Nie można z całą pewnością powiedzieć, że skremowane szczątki naprawdę należą do osoby, która jest najważniejszą postacią w buddyzmie. Oprócz sharira, chińscy archeolodzy znaleźli 260 posągów, których znaczenie kulturowe i historyczne nie budzi żadnych wątpliwości. Z drugiej strony nie ma dowodów na to, że posągi te zostały pochowane równocześnie z rzekomymi pozostałościami Buddy.

Każdy z posągów mierzy około dwóch metrów. Powstały one w okresie rządów dynastii Północnej Wei i Imperium Song. Znaleziono posąg Buddy, a także wielu stworzeń i ludzi, w jakiś sposób związanych z buddyzmem. Na niektórych statuach znajdują się napisy. Warto wspomnieć, że pozostałości, rzekomo należące do Buddy, były znajdowane już wcześniej.

W 2016 roku ogłoszono, że w buddyjskiej świątyni w Nanjing odkryto kości ważnej postaci religijnej. Budda Siakjamuni jest duchowym nauczycielem i legendarnym założycielem buddyzmu - jednej z trzech najważniejszych religii świata. Po urodzeniu otrzymał imię Siddhartha Gautama. Uważa się, że Budda urodził się w 563 p. n. e. lub 623 p. n. e. na terytorium współczesnego Nepalu. Podobnie jak w przypadku Jezusa z Nazaretu, historię jego życia, po śmierci przywódcy, rozpowszechnili jego uczniowie.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj