Sensacja archeologiczna w Egipcie - odkryto starożytny grobowiec sprzed 4 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

W Egipcie odkryto dobrze zachowany grobowiec, który zdaniem naukowców liczy sobie około 4400 lat. Ozdobiony licznymi hieroglifami i posągami grobowiec został znaleziony w sobotę niedaleko Kairu. Urzędnicy spodziewają się kolejnych odkryć, gdy archeolodzy wznowią poszukiwania.

Grobowiec został odkryty na terenie starożytnej nekropolii Sakkara. Znalezisko znajduje się w doskonałym stanie, a sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, Mostafa Waziri opisał odkrycie jako "jedyne w swoim rodzaju na przestrzeni ostatnich dekad".

Źródło: Reuters

Grobowiec pochodzi z czasów rządów władcy Neferirkare Kakai, trzeciego króla pochodzącego z V Dynastii, która rządziła Egiptem w latach 2500-2350 p.n.e. W czwartek archeolodzy usunęli ostatnią warstwę gruzu i odkryli pięć szybów prowadzących do wnętrza. Jeden z nich został otwarty, lecz okazał się być pusty. Pozostałe cztery są zapieczętowane i obecnie trwają prace nad wejściem do środka. Waziri uważa, że jeden z szybów powinien prowadzić do trumny lub sarkofagu właściciela grobowca.

Źródło: Twitter

Znalezisko jest długie na 10 metrów, szerokie na 3 metry i wysokie na niemal 3 metry. Ściany grobowca ozdabiają hieroglify i posągi faraonów. Waziri uważa, że odkrycie jest wyjątkowe właśnie ze względu na prawie idealny stan zabytków. Sekretarz dodał, że liczy na kolejne znaleziska, gdy archeolodzy wznowią prace wykopaliskowe w styczniu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj