Sensacja! Odkryto najstarsze pismo świata - czy stworzyli je Słowianie?

Kategorie: 

Tabliczki z Gradesznicy odnalezione w 1969 roku

Fragment ceramiki sprzed 7000 lat, odkryli archeolodzy w Bułgarii w okolicy miejscowości Riben w okręgu Plewen. Odkrycia dokonano na wcześniej nieznanym stanowisku z epoki chalkolitu (epoka miedzi), które skrywane było przez drogę i zabudowania z okresu rzymskiego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak archeolodzy wykopują codziennie fragmenty ceramiki, gdyby nie to co znajduje się na ceramicznym fragmencie.

W czasie wykopalisk pod przewodnictwem prof. Sergieja Torbatowa z Narodowego Instytutu i Muzeum Archeologii natrafiono na fragment naczynia pokryty piktogramami lub przed-alfabetycznym pismem. Wołodja Popow dyrektor Regionalnego Muzeum Historii w mieście Plewen stwierdził ogłaszając odkrycie, że znalezisko może okazać się  najstarszym pismem świata.

 

Popow będący specjalistą w prehistorycznej archeologii twierdzi, że potencjalne prehistoryczne pismo widniejące na ułamku ceramiki jest 2000 lat starsze niż pisma znane z Sumeru, Mezopotamii i Egiptu. To ma dowodzić, że  pierwszy znany przypadek pisemnego transferu informacji miał miejsce właśnie na Bałkanach w Bułgarii.

 

Obecnie sensacyjne znalezisko widziane było tylko przez grupę archeologów i naukowców prowadzących badania i oględziny obiektu. Sam obiekt zostanie pokazany publicznie na początku 2017 roku na konferencji prasowej w Narodowym Instytucie i Muzeum Archeologii w Sofii.

 

Popov uchylił jednak rąbek tajemnicy i powiedział, że na ceramice znajdują się piktograficzne znaki takie jak swastyka i inne pisane symbole. Popow powiedział, że naczynie z którego pochodzi ukruszony fragment było używane do religijnych rytuałów. Zaznaczył także, że odkodowanie zapisu będzie  bardzo trudne. W przeszłości zajmowałem się już tematyką początków pisma, w artykułach na temat tabliczki z Dispilio czy też symboli kultury Vinca (tabliczki Tartaria), oba artykuły znajdują się na tojuzbylo.pl.

 

Wśród naukowców na temat zawartości tabliczek kojarzonych z neolitycznymi kulturami naddunajskimi zdania są podzielone. Na przykład według   dr Stephena Guide widać na nich początki pisma,  wyprzedzające pismo z terenu Mezopotamii. Wówczas byłoby to faktycznie najstarsze pismo świata, jednak m.in. Steven Roger Fischer mocno deprecjonuje informacje o ich odczytaniu (poprzez analogię do później powstałych hieroglifów), podając że aktualna (2003) opinia jest taka, że tabliczki te mogą przedstawiać na przykład jedynie impresje artystyczne, bez bezpośredniego semantycznego odniesienia, czy sformalizowanej semantycznej funkcji.

 

Warto także wspomnieć o innym znalezisku tego typu. W 2008 roku archeolodzy odnalezli w okolicy Burgas trzy gliniane stożki, także pokryte przed-alfabetycznym pismem. Ich wiek także szacuje się na 7000 lat gdyż odnalezione zostały na stanowisku z epoki chalkolitu, w osadzie posadowionej na szczycie dużego kopca ziemnego.

Powyżej jeden z trzech glinianych stożków odkrytych w okolicy Burgas.

Tak czy inaczej z niecierpliwością oczekuję na publiczną prezentację znaleziska i na pewno wrócę do tematu publikując ujawnione zdjęcia cennego i intrygującego znaleziska.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ta

wiec z tego co pamietam bylo

wiec z tego co pamietam bylo to tak.Zalozylismy kilka baz w okresie ok 5000

lat ziemskich z tego co pamietam ostatnia gdzies nad wisla ok 2000 lat pne niezly klimat mnostwo jedzenia w lasach nie trzeba hodowli trzy rzeki do transportu zdrowi silni ludzie plodne kobiety ,pokazalismy jak wytwarzac bron z zelaza kturego jest tu wszedzie mnostwo i poszlo to w swiat i swoje zrobilo cala europa. polnocna afryka to potomstwo tej rasy

 

 

Portret użytkownika ŚZwi++ Z=BIG!

0.14...29.08.16: Tak jak

0.14...29.08.16: Tak jak macie problem z odczytaniem mojej inf.OO(takie OOczyska robiąc i...nicZewo...nie zakuQ:MY!wając ?) tak i TEN...100% PRZEKAZ INFORMACJI: JA...R!ZąBEK...to zrobiłem !A co napisałem?Pisząc...wiedziałem !!!

A czy to ktoś inny odczyta to zupełnie inna para kaloszy! Kręgi zbożowe...też NIC NIE POTRAFICIE ?Np.12.7.2001 r w Wylatowie pojawia się...LUPA!!!TRZ...eczpospolito na 12.7...?Tak,dokłądnie tak! Bo już rok później: 12.7.2002r...z 10 ŚWI...co (po medytacji...) na niebie widzi?  Ano...CUD pokaz...TAŃCZACEJ...NIEBIESKIEJ...???KAzaCHINY!nie chcecie w TO uwieRZyć...a ŚZ KO:DA aa aa...!!!Będzie...bolało...?ŁO TO TO: 12.7.2002=7x7 lecie meeee!!!

So DOMA?+b ŚZ:ACHH...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

D.N.O: 0.22...a że jam jest No: 7...aże 22.7 TO było ŚWI...ODr.Polski...LUDOWEJ więc??? CO kosmityM ZNAKIEM z 22.7.200O r SMOKA...?PUTO?

Portret użytkownika angesar

@Baca

@Baca

Pozajączkowało ci się. Znaczki z Glozel pochodzą ze średniowiecza, tutaj masz link:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Glozel

Pojawiająca się w tytule artykułu wzmianka o Słowianach to też przegięcie pały, bo Słowianie pojawili się na tamtych terenach kilka tysięcy lat później. Siedem tysięcy lat temu tkwili jeszcze w Indiach i usilowali wynaleźć sanskryt wedyjski...

Portret użytkownika b@ron

dlaczego niby najstarsze ? ..

dlaczego niby najstarsze ? ... raczej najstarsze odkryte do tej pory...mało tego, odkryto to na terenie zabudowań z okresu rzymskiego... hmm... jaka ściema to masakra, kamień może i ma 7000lat a pismo jak datowali?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

najstarsze nasze pismo ma

najstarsze nasze pismo ma około 13 tysięcy lat - więc jest o 5 tysięcy starsze od tego z Bułgarii - poszukaj Leszek info o tak zwanym znalezisku z Glozel (koło Vichy) - byłem tam w tym muzeum pare lat temu i widzialem to na własne oczy - francuski wieśniak to  odkrył pługiem - koleś wyorał spod kamienia kupę ozdobionych ładnie kości pokrytych pismem którego nikt jeszcze nie odczytał...

Skomentuj