Setki mumii i piramida nieznanej królowej znalezione w pobliżu grobowca Tutanchamona

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W pobliżu grobowca króla Tutenchamona archeolodzy odkryli kolejny grobowiec nigdy wcześniej nie znanej starożytnej egipskiej królowej, a w nim zbiór trumien, mumii i artefaktów oraz serię połączonych ze sobą tuneli.

 

W tunelach archeolodzy znaleźli „ogromny wapienny sarkofag” wraz z „300 pięknymi trumnami z okresu Nowego Państwa”. Niektóre trumny mają dwa wieka, a najbardziej niesamowita trumna ma kobiecą maskę wykonaną w całości z litego złota. Wewnątrz trumien i grobowców znajdują się również różne artefakty, a nawet metalowy topór znaleziony w dłoni żołnierza z armii faraona.

 

Przez ostatnie dwa lata archeolodzy pracowali w Sakkarze, stanowisku archeologicznym w Gizie, około 32 kilometrów na południe od Kairu. Niedawno odkryli wiele trumien i mumii, które mogą należeć do niektórych najbliższych generałów i doradców faraona Tutenchamona podczas jego panowania (1333 pne do jego śmierci w 1323 pne). Archeolodzy zwrócili również uwagę na pobliską piramidę, która należała do Teti, pierwszego faraona egipskiej szóstej dynastii. Teti był czczony jako bóg w okresie Nowego Państwa, więc ludzie chcieli być pochowani obok niego.

Jednak większość pochówków znanych wcześniej w Sakkarze pochodziła albo ze Starego Królestwa, albo z późnego okresu. Obecnie odkryto 22 połączone szyby o głębokości od 9 do 18 metrów, wszystkie z pochówkami z okresu Nowego Państwa, czyli okres, który trwał od VI wieku p.n.e. do XI wieku p.n.e. 

Wcześniej nie było wiadomo, że pochówki z Nowego Królestwa były powszechne w okolicy, więc to miejsce jest dość wyjątkowe. Trumny mają indywidualne twarze, każda niepowtarzalna, rozróżniająca mężczyzn i kobiety, i są ozdobione scenami z Księgi Umarłych - starożytny egipski tekst pogrzebowy. Każda trumna nosi również imię zmarłego i często przedstawia Czterech Synów Horusa chroniących narządy zmarłego. Jeśli odkrycie trumien nie było wystarczająco zaskakujące, kiedy badacze podnieśli wieka trumien, byli zaskoczeni, widząc mumie w dobrym stanie, nawet po tylu stuleciach.

 

To pokazuje, że mumifikacja osiągnęła swój szczyt w Nowym Królestwie. Wewnątrz trumien i grobowców znajdują się też różne artefakty, a nawet metalowy topór znaleziony w dłoni żołnierza z armii faraona. Ponadto naukowcy odkryli piramidę upamiętniającą królową, której tożsamość była wcześniej nieznana. Miała na imię Neith i nigdy wcześniej nie była znana z zapisów historycznych.

 

Wybór trumien i antyków znalezionych w miejscu wykopalisk zostanie wystawiony w Wielkim Muzeum Egipskim w Gizie, które ma zostać otwarte w przyszłym roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj