Siedem Zasad Huny w języku hawajskim

Kategorie: 

Huna

Chińczycy głoszą: gdy pijesz wodę, pomyśl o źródle. Popatrzmy jak tłumaczy się słowa używane do oznaczenia siedmiu zasad szamańskich kahunów. Najpierw jednak kilka słów. Sądzę, że kahuni używali tych zasad w najbardziej prostym i intuicyjnym sensie. 

 

Nie są to zawiłe terminy filozoficzne, ale coś, co koresponduje ze zwykłym życiem i z doświadczeniem zwykłego człowieka. Sądzę, że poświecę niejeden tekst tym zasadom. Można wnioskować to po tym, że nauki kahunów miały być w istocie proste, że huna jest prosta (co często Serge Kahili King powtarza).

 

Bardzo interesujące są te tłumaczenia dla praktyka, bo o to właśnie chodzi, nie zaś o delektowanie się jakimś wzniosłym sensem. Chcemy użyć zasad huny by poprawić sobie jakość życia, aby zacząć działać, uzdrawiać, dokonywać innych rzeczy. Mam wrażenie, że ten przekład okaże się tak czy inaczej inspiracją dla dla innych, jak i dla mnie.
 
 
IKE: zobaczyć, wiedzieć, czuć, pozdrawiam, uznaję, dostrzegam, doświadczenie, wiedza, świadomość, odbierać znaki od bogów, zrozumienie, stan wzroku, słuchu, zmysłowość, wizja.
KALA: rozluźnić, rozwiązać, wolny, wyzwolić, usunąć, odciążyć, zwolnić, odpuścić, uniewinnić, zdjąć, cofnąć, wybaczyć, przepraszać.
MAKIA: motto, cel; celować lub dążyć, aby skoncentrować się na.
MANAWA: czas, sezon, data, chronologia, okres czasu, od teraz.
ALOHA: miłość, współczucie, miłosierdzie, litość, dobroć, nastrój, wdzięk, kochanie, kochanka, miły, współczujący, charytatywny, sympatyczny.
MANA: nadnaturalna lub boska moc, cudowna moc, władza, autorytet.
PONO: dobroć, prawość, moralność, wartości moralne, prawidłowe lub odpowiednie procedury, doskonałość, dobrobyt, pomyślność, korzyści, sprawiedliwość, dobro, prawda, sukces, w idealnym porządku, poprawny.
 
 
Jeżeli ktoś chce sprawdzić więcej, niech zerknie do słownika http://wehewehe.org
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika MARGO

Juszka napisał: "...Cóż taka

Juszka napisał: "...Cóż taka chyba zwierzęca natura człowieka."
_______________
Myślę, że nie tyle zwierzęca (choć to określenie jest równie dobre jak każde inne), ile druga, nieuświadomiona natura każdego z nas ta, której w ogóle nie chcemy w sobie zaakceptować, a co za tym idzie -  jest ona przez nas niekontrolowana i często nas samych zaskakuje podczas niecodziennych czy ekstremalnych sytuacji...
Chcielibyśmy posiadać "nadnaturalne" moce,  a nie potrafimy zaakceptować i uszanować prawa do odmienności innych ...
Chcielibyśmy władać energiami po to tylko by demonstrować własną siłę ...
Na całe szczęście Natura "przewidziała" tego typu zachowania i zawczasu wprowadziła odpowiednie prawa regulujące posiadanie tego typu zdolności Smile
________________
Dobry przykład: "Chińczycy głoszą: gdy pijesz wodę, pomyśl o źródle."
 
Ilu z nas pijąc wodę stosuje się do tego zalecenia - ilu myśli o źródle ?, ilu dziękuje wodzie za to, że ją posiada i może nią ugasić pragnienie ?
Kahuni w bardzo prosty sposób przedstawiają  działanie takich "nadnaturalnych" mocy... W najprostszy sposób, w jaki można  to zinterpretować to jest:  Nie grzeszyć.
A co znaczy u nich grzech ? - krzywda...  Krzywda wyrządzona innej czującej istocie w jakikolwiek sposób...
Tak więc - nie ma krzywdy - nie ma grzechu !
 
 

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem tego Boga ?  Czyż może od Boga się różnić ?   Czyż dąb nie jest w żołędziu zawarty  ? Czyż Bóg nie jest ukryty w Człowieku ?

Portret użytkownika Janko

Ale co z taką sytuacją, ja

Ale co z taką sytuacją, ja coś czynię  względem drugiej osoby w dobrej wierze, ze czynię to dla jej dobra. Jednak potem dowiaduję się, że to zostało odebrane przez adresata zupełnie inaczej a wręcz jako coś co skrzywdziło tą osobę ?

Portret użytkownika MARGO

'Ale co z taką

'Ale co z taką sytuacją..."
_______________________
Każdy z nas posiada w sobie odpowiedzi...
Jeśli zadamy sobie " w  duchu " pytanie - co mną kieruje gdy coś robię,   mówię, czy myślę... - to zawsze otrzymamy właściwą odpowiedź nt.  tego, jakie intencje nam przyświecają...
Zawsze będziemy wiedzieli czy postępujemy właściwie czy wręcz przeciwnie [ibimage==10238==50_procent==Oryginalny==self==null]
Jeśli naszymi intencjami, którymi się kierujemy jest egoizm lub zaspokojenie własnych ambicji, wówczas zadając sobie szczere pytanie - zawsze otrzymamy właściwą odpowiedź, która ukaże nam nasze błędne postępowanie... Musimy się tylko trochę wysilić i wsłuchać w siebie...
Jeśli na co dzień opanujemy tą sztukę (wsłuchiwania się w siebie i otrzymywania odpowiedzi) oraz nauczymy się stosowania jej w każdym momencie, wówczas przyjdzie czas na stosowanie i korzystanie z dobrodziejstw Magii Huny... Ja to tak rozumie i praktykuję  [ibimage==16901==50_procent==Oryginalny==self==null]

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem tego Boga ?  Czyż może od Boga się różnić ?   Czyż dąb nie jest w żołędziu zawarty  ? Czyż Bóg nie jest ukryty w Człowieku ?

Portret użytkownika MONSTER

MONSTER-USŁUGI SZAMAŃSKIE NA

MONSTER-USŁUGI SZAMAŃSKIE NA DYSTANS- Pieniądze blokują wam czakry? Nic nie szkodzi! Wszystkim zainteresowanym wysyłam numer konta i instrukcję jak odblokować czakrę. Im większy przelew tym lepsze działanie! NARESZCIE TWOJA AURA BĘDZIE TAK WYRAŻNA ZE NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ UŻYWAĆ POZYCYJNYCH W AUCIE!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Temat pokazuje jak wiele

Temat pokazuje jak wiele kultur różniących się od siebie zarówno położeniem jak i wyznaniem ma takie samo podejście do podstawowych zasad moralnych i postępowania codziennego. Szkoda że ludzie nie potrafia się do tak wydawało by się prostych słów ułożyć życia tylko je komplikują.
Cóż taka chyba zwierzęca natura człowieka.
pozdrawiam Juszka

Skomentuj