Kategorie:
Nikt nie ma już wątpliwości co do tego, że roboty i sztuczna inteligencja mogą zrewolucjonizować działania wojenne. Wygląda na to, że w Stanach Zjednoczonych, prace nad inteligentnymi algorytmami przeznaczonymi do celów militarnych są na bardzo wysokim poziomie. Siły Powietrzne zamierzają zorganizować prawdopodobnie pierwszy w historii pojedynek pilota z robotem.
Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych od 2018 roku pracuje nad autonomicznym myśliwcem, zdolnym do samodzielnej walki w powietrzu. Sztuczna inteligencja zostanie w pierwszej kolejności zainstalowana na mniej zaawansowanych myśliwcach typu F-16, a w przyszłości może pojawić się nawet na pokładzie najnowszego myśliwca F-35. Aby zademonstrować możliwości algorytmu, Siły Powietrzne zorganizują pojedynek, w którym udział weźmie świadczony pilot i robot.
Historyczna walka w powietrzu ma odbyć się w lipcu 2021 roku. Trudno powiedzieć, jak zakończy się ten pojedynek, lecz twórcy tego projektu nie mają wątpliwości, że jeśli sztuczna inteligencja pokona człowieka w tej walce, z pewnością znajdzie się na wyposażeniu Sił Powietrznych. Będzie to kolejny krok ku pełnej autonomizacji sił zbrojnych.
Dron XQ-58A Walkiria - źródło: Departament Obrony
Inteligentne algorytmy nie tylko będą wspomagać pracę pilotów wojskowych, ale z czasem znajdą się też na pokładzie zaawansowanych dronów bojowych, takich jak XQ-58A Walkiria, które będą mogły samodzielnie podejmować wiele decyzji. Im wyższy stopień zaawansowania sztucznej inteligencji, tym mniejszy będzie udział człowieka w konfliktach zbrojnych.
Ostatecznym celem Stanów Zjednoczonych, jak i innych mocarstw na świecie, jest stworzenie na tyle zaawansowanego algorytmu, aby przyszłe konflikty zbrojne były prowadzone przez uzbrojone roboty. Dzięki temu, straty w ludziach teoretycznie mogłyby zostać zredukowane do zera, a prowadzenie wojen byłoby znacznie tańsze i bardziej efektywne. Z drugiej strony, autonomiczne maszyny będą mogły decydować o zabijaniu, dlatego robotyzacja armii stanowi potencjane zagrożenie dla całej ludzkości.
Skomentuj