Ślady jaskiniowców znalezione w zamku Tudorów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Walii archeolodzy prowadzący wykopaliska w jaskini Vaughana, znajdującej się pod historycznym średniowiecznym zamkiem Tudorów, znaleźli ślady prehistorycznych ludzi.

Według Heritage Daily archeolodzy badali niższe poziomy zamku Pembroke w Walii. Ta średniowieczna twierdza została zbudowana w 1093 roku przez Arnulfa z Montgomery podczas inwazji Normanów. Uważa się, że początkowo twierdza była zbudowana z drewna i ziemi, ale wiek później została przebudowana na kamienny zamek przez nowego właściciela, Williama Marshala.

 

Uczeni wiedzą, że zamek został zbudowany nad wejściem do naturalnej pustki zwanej Jaskinią Vaughana. W jaskini tej po raz pierwszy przeprowadzono badania terenowe. W rezultacie potwierdzono wcześniej wysuniętą teorię, że jaskinia ta była zamieszkana w okresach paleolitu i mezolitu.

 

Wykopaliska wykazały, że mogła być schronieniem dla mieszkańców jaskini. Wskazuje na to analiza złóż, które pozostają nienaruszone od ponad 10 tysięcy lat. Archeolodzy znaleźli kości pradawnego renifera i mamuta włochatego, a także prymitywne narzędzia z kości i muszle mięczaków. Te znaleziska wskazują na obecność prehistorycznych ludzi w jaskini, nad którą zbudowano zamek Pembroke 9000 lat później.

 

Nawiasem mówiąc, zamek Pembroke jest zabytkiem historycznym nie tylko ze względu na swoją architekturę. Ze źródeł pisanych wiadomo, że w 1457 roku Jasper Tudor sprowadził tu swoją owdowiałą synową Margaret Beaufort. To właśnie w zamku Pembroke urodziła przyszłego króla Anglii Henryka VII, pierwszego monarchę z rodu Tudorów.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Skomentuj