Słowianie i demony czyli ciąg dalszy odkopywania przeszłości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Słowianie tak jak i inne kultury uznawały istnienie wielu rodzajów nadnaturalnych istot zwanych obecnie demonami najczęściej związanych z określonym miejscem lub żywiołem. Przykładowo, przetrwało kilka przekazów wskazujących na to, że wyobraźnię Słowian pobudzała woda, która miała dla nich znaczenie oczyszczające i uzdrawiające. Magia emanująca z niej wywoływała zarówno fascynacje jak i strach, dlatego brzegi leśnych jezior i rzek zaludniły się istotami tajemniczymi i niebezpiecznymi.

 

Słowianie praktykowali obrzęd karmienia wody składając ofiary z chleba soli, kur, jagniąt miało to zapobiec powodziom lub posusze a także pomóc w szczęśliwiej podróży drogą wodną lub przy budowie mostu, grobli. Słowianie uważali, że człowieka tonącego nie ratuje się, aby nie osłabić wody. Demony wodne pochodziły z dusz ludzi przedwcześnie zmarłych lub nagle, szczególnie zaś topielców i dzieci przeklętych przez matki. I to im składano dary a nie  samemu żywiołowi wody gdyż Słowianie nie deifikowali matki- wody jak np. robiły to ludu ugrofińskie. Wodni topcowie, bo tak nazywa ich wykład katechizmu ks. Pawła Gilowskiego z 1579.W Rosji noszą nazwę vodjanoj lub łobasta (z tureckiego Albasta), u Czechow i Słowaków są to vodniki i vodni.

 

Były to istoty złe i złośliwe, wylegujące się na brzegach. Zwabionych ludzi topiły w wirach, potrafiły przyjmować postać ryb i zwierząt. Z okolic Archangielska pochodzi wzmianka o ofiarowaniu cała gromadą konia bóstwu wodnemu. Konia kupowano nie targując się o cenę, namaszczano łeb konia miodem i topiono przywiązując dwa kamienie do szyi roku 1887 Zygmunt Gloger odnotował, że nad jednym z jezior augustowskich ludność dorocznie rzuca kurę w tonie jeziora dla topielców, co ma ich obłaskawić.

[ibimage==17325==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Wyobrażenie wodnika

Na pograniczu wód i lasów żyją rusałki znane tylko na Białorusi i Ukrainie, są to dusze młodych dziewcząt, które nagie z rozpuszczonymi włosami przybranymi w wianki, śpiewem i tańcem przy nowiu wabią i zadają zagadki do rozwiązania. Łaskoczą też aż do załaskotania na śmierć. Starszą nazwą rusałek są wiły, które występują w staroruskich tekstach kościelnych z X i XIw. Wiłom składano ofiary pod drzewami w jaskiniach i na kamieniach. Są to istoty ogniookie czasami kozionogie mogą przybierać postać łabędzi i sokołów. Pląsami i śpiewem wabiły młodych chłopców. Do tej samej grupy zaliczyć można naszą rodzimą boginkę, mamunę, odmienice i dziwożone, białoruską czarciche i ukraińską dziwą-babę.

[ibimage==17324==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Wyobrażenie Rusałek

Boginkami miały się stawać kobiety zmarłe przy porodzie, samobójczynie i morderczynie dzieci. Porywały one lub podmieniały dzieci w kołyskach na własne szkaradne. Sposobem na odzyskanie dziecka było porzucenie podmieńca wtedy dziwożona tknięta płaczem dziecka oddawała porwane i zabierała swoje. Wyobrażano je sobie, jako stwory szkaradne, długopierśne, wielkogłowe i krzywonogie, prały według nich ubrania kijankami o północy. Do innych mitycznych mieszkańców wód należą, świetlki i błędne ognie. Są to małe demony, które rozpalały na bagnach ognie zwodząc ludzi w topieliska. Zdarzało się, że demony te litowały się nad zagubionym człowiekiem i wskazywały mu drogę z bagien. Słowianie wierzyli, że ognikami stawały się dusze ludzi okrutnych i nieuczciwych za życia.

 

Inną dziedziną zamieszkaną przez duchy i demony były lasy, które jak woda fascynowały i przerażały ludzi. Las pozostał dla nich dziedziną mroczną i nieoswojoną. Najważniejszym duchem leśnym był Leszy, białoruski lesavik ich polskimi odpowiednikami były borowy, Boruta, serbsko-chorwacki vucij-pastir (wilczy pasterz) oraz ich żeńska odmiana  Gorska majka, sumina mati (Górska matka). Duch lasu był duchem raczej neutralnym w stosunku do ludzi. Jego postawa zależała od tego, z jakimi zamiarami przychodzili do lasu, mógł zaprowadzić intruzów w głąb lasu lub bezpiecznie z niego wyprowadzić zagubionych, mógł wydać na pastwę dzikich zwierząt lub ochronić przed atakiem zbójców, przybierał postać wilka, puchacza lub wichru, jego wzrost zależał od wysokości drzewostanu, przez który przechodził. Wyobrażano go sobie, jako mężczyznę o nienaturalnie białej twarzy.

[ibimage==17326==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Wyobrażenie Leszego

Pięknym przykładem tego jak stare wierzenia przetrwały w folklorze jest podanie zanotowane przez Bohdana Baranowskiego, w którym borowy pomógł w ucieczce dezerterowi z carskiego wojska, w tych czasach wyobrażano go sobie w mundurze strażnika leśnego przedstawieniu huculskim wypasał on stada jeleni a jego straż tworzą niedźwiedzie. W celu zapewnienia spokoju od leśnego ducha składano mu odpowiednie ofiary. Jako władczyni lasu pojawia się czasem Baba Jaga. Z podziwem patrzył chłop słowiański na niedźwiedzia uosobienie siły. Obchodzono święta-uczty, które miały mu pomóc lepiej się ułożyć do zimowego snu 30 listopada i wstać z niego 25 marca.

 

Gliniane łapy niedźwiedzie składano w kurhanach, wszystko to jest objawem czci dla niedźwiedzia, o którym chłop rosyjski mawiał ” silniejszy jest od samego czarta”. Innym mieszkańcem lasu otaczanym przez Słowian był dzik. W licu przednim wału grodu gnieźnieńskiego z X wieku archeolodzy odkryli rzeźbiony łeb dziczy. Tak jak pazury kreta, szpony ptaków i poroże zwierzyny płowej miało to chronić od uroku. Thietmar w początku XI wieku odnotował mit Redarów, że ”ilekroć grożą im srogie przeciwności krwawej wojny domowej, wychodzi z jeziora potężny odyniec z pianą połyskującą na białych kłach i na oczach wszystkich tarza się z upodobaniem w kałuży wśród straszliwych wstrząsów”.

 

Podziw dla mieszkańców lasu objawiał się nie tylko w bojaźni, ale też w chęci imitacji cech przydatnych w wale o byt, stąd powszechne były amulety mające odstraszać złe moce i dodające odwagi czy przebiegłości np. picie z turzego rogu dawało siłę a noszenie pasów ze skóry tura ułatwiało kobietom połóg. Wilkołactwo zostało po raz pierwszy odnotowane wśród Prasłowian przez Herodota V wiek p.n.e. i odnosiło się do ludu Neurów. Według jednej z hipotez wierzenia w wilkołactwo miały swój początek w obrzędach inicjacyjnych młodzieży wojskowej.

 

Drogą doświadczeń magiczno–religijnych i przy pomocy substancji oszołamiających dochodziło do rytualnego przekształcenia młodych wojowników w zwierzę, uwalniając bezgraniczną agresywność, a założenie skóry drapieżnika przekształcało ich psychikę zwalniając z norm ludzkich. W Skandynawii znani są berserk (skóry niedźwiedzie).Obchodzono także „wilcze święta”, co przetrwało w folklorze i w czasach późniejszych w Bułgarii i wśród Hucułów zapraszano wilka na ucztę wigilijną. Unikano także wymawiania jego nazwy ”nie wywołuj wilka z lasu”.

[ibimage==17323==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Wyobrażenie wilkołaka

Także powietrze nie było wolne od duchów i demonów, zjawiska atmosferyczne przerażały i zadziwiały człowieka. Dlatego upatrywali tam interwencji duchów. Ogólnosłowiańskie złowrogie smoki powietrzne zwane żmijami miały wiele nazw lokalnych zależnie od regionu Słowiańszczyzny. Znane są nam bałkańskie ażdachy i chały nazwa ta jest perska i za pośrednictwem ludów tureckich przyjęta przez Słowian.

 

Mieszkają one w czarnych chmurach lub jeziorach. Potrafią niszczyć dobytek porywać ludzi wichurą, zagrażają słońcu pożarciem, stad przekonanie, że krwawa barwa słońca to wynik ich ukąszeń a swoimi skrzydłami powodowały zaćmienia. Górale polscy i słowaccy umieszczają je w jaskiniach i bagnach. Są ślady wierzeń, że to czarownicy wypuszczali smoki i można zobaczyć ich ogony zwisające z chmur. Z Polski i z Rosji są wzmianki wierzeń, że tęcza to ogromny smok pijący wodę z morza i rzek, aby ją zwrócić chmurom. Chmury były miejscem przebywania także ludzi-demonów takich jak obłocznicy, płanetnicy, chmurnicy. W

 

Wierzenia o chmurnikach mają dwoiste znaczenie, czasami mówi się o nich jak w Małopolsce, jako o żywych, młodych i silnych chłopcach wciągniętych przez burze w chmury gdzie nimi kierują. Na Bałkanach są to dusze żywych, mądrych junaków czasem tylko dziewcząt, które we śnie lecą do walki z obcymi duchami, aby oddalić grad lub aby sprowadzić potrzebny deszcz. W Bośni, Serbii i Czarnogórze nazywają ich stuha, czasami ich rozmowy słychać w górach. Na pograniczu macedońsko-bułgarskim miejsce stuhy zajmuje zmaj lub zmej. Jest to człowiek, który urodził się z małymi skrzydełkami pod pachami. We śnie leci na bój z potworami takimi jak ażdachy i chały powodującymi zniszczenie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

te rusałki mi sie bardzo

te rusałki mi sie bardzo podobały - nie wie ktoś gdzie można znależć więcej takich rusałek?
bo te z pudelkopodobnych portali to raczej ruchałki jakieś tak patrząc na ich internetowe celebryckie życie "towarzyskie"...

Portret użytkownika Lucifer

Najlepszy patent na kleszcze

Najlepszy patent na kleszcze i komary to aromat Vaniliowy który kupisz w każdym sklepie.
Co do Rusałek to coś za coś dlatego poszukiwacz powinien być tak jak go natura stworzyła tak aby Rusałki też sobie mogły popatrzeć na odważnego badacza stworzeń leśnych. Jednak czasami można natknąć się podczas poszukiwań na starsze Panie a ich serca zazwyczaj takich cudów nie wytrzymują.
Drugie miejsce gdzie jest pełno Rusałek to plaże nudystów i nawet można sobie dotknąć gdy Rusałka poprosi o nasmarowanie pleców olejkiem Wink
Jak chcesz być ciągle otoczony Rusałkami to zrób sobie kurs masażu i specjalizację lekarza chorób płuc w takim przypadku nawet w zimie Rusałki będą Wink Lekarz chorób płuc a nie ginekolog dlatego że możesz sobie wybierać która z Pań ma się rozebrać do badań a która nie Wink 
 

Portret użytkownika zico169

to jest ostatnie urządzenie

to jest ostatnie urządzenie które zostało po starożytnych te urządzenie wykorzystuje Au3O2 , w środku tego urządzenia jest generator który wytwarza grawitacje , woda wlana na kamień jest zmieniana kwantowo przez grawitacje i albo umorzliwia odczytanie informacji albo umozliwia połączenie , dzięki któremu mozemy się komunikować pytanie z kim ???. niektórzy twierdzą ze woda ma pamięć
 

Portret użytkownika JacekA

Piszesz jakieś sensacje bez

Piszesz jakieś sensacje bez podstaw. To nie jest urzadzenie do kontaktowanie sie z ... UFO.
To jest :
1. Przedmiot kultu (Shivaizmu/Hinduizmu). Obraz stwarzania wszechświata (Joni= rodzące kobiece łono = dająca ręka Boga) i opieki nad materialnym światem (Lingam = energia+materia). "Bóg stwarza świat/Bóg podtrzymuje świat przy życiu i może go zniszczyć/ Bóg ma wpływ na wszystko co jest", a jest z Jego miłości, mądrości i woli"
2. Symbol energi męskiej (Lingam) i żeńskiej (Joni)
3. ...
Jeżeli wiesz jak to "urzywać", to możesz wykorzystać do zabiegów uzdawiania  energoterapeutycznego. Przy odpowiednim podejściu, płynie z lingamu potężna uzdrawiająca moc.
Ciekawostką może być to, że każda hinduska rodzina (kidyś) miała swój domowy Lingam. Jeżeli społeczność lokalna zauważyła, że jest nie sznowany i rodzina nie korzysta z jago mocy, to zabierano Go jej.
Moim zdaniem, Lingam/Joni jest wytworem kultury znacznie starszej niż cywilizacja Indusu (3200 -2300 p.n.e.).

Portret użytkownika zico169

te urządzenie było w kazdym

te urządzenie było w kazdym domu ale tylko używana go bardziej dla przyjemności ,już tlumacze. jeśli mąż i żona napili się przed stosunkiem z tego urządzenia wody to łaczyli się ze sobą jakby duchowo i cieleśnie wyczuwali swoje pragnienia i wyczuwali siebie nawzajem tak jakby byli jednym ciałem dzięki temu sex był potęgowany i to im sprawiało boską przyjemność coś niestej ziemi. i to było poto by spajać rodzine jaką był mąż i żona , jak nie używano tego urządzenia to znaczy ze nie uprawiają seksu a rodzina sie wkrutce rozpadnie. afrodyzjak przytym sie chowa. kobiety były wstanie zabić za faceta i tą urządzenie , co ciekawe kobieta sprawiając przyjemność facetowi sprawiała sobie przyjemność odczuwała uczucia swojego faceta. powstaly tekie rzeczy jak masaze tantryczne , polegające na sprawieniu przyjemności drugiej osbie i odczuwaniu tej przyjemności i dzieleniu się nią. w dzisiejszych czasach kazdy myśli otym jak sobie sprawić przyjemność ,a te urządzenie robiło wspaniałą żecz jaką było spajanie rodzin w jedą cialo i dusze
[ibimage==17376==400naszerokosc==400naszerokosc==self==null]
 

Portret użytkownika zico169

dodam ze Au3O2 zachowuje się

dodam ze Au3O2 zachowuje się jak feromagnetyczny płyn i jak nadprzewodnik drugiego typu , co to znaczy te linki rzucą troche światła nato : 
http://www.youtube.com/watch?v=kL8R8SfuXp8
http://en.wikipedia.org/wiki/Type-1.5_superconductor 
jeśli spojrzec nato z pewnej perspektywy to szlify na diamentach powstały od tych kamieniy wypełnionych Au3O2 i innymi substancjami wytwarzanymi w wirującym polu magnetycznym , zwruć uwage na feromagnetyczny płyn i wyobraż sobie jakby wyglądał w okrągłym przezroczystym kamieniu
[ibimage==17371==400naszerokosc==400naszerokosc==self==null]
 
spujrz na berło wishnu 
 
 
rozmieszczenie kamieni jest wazne i nie kazdy kamień wytwarza grawitacje 
 
 
dokładne rozmiejszczenie kamieni i ch wielkość ma znaczenie to jest link jak powiny być rozmiejsczone w generatorze : http://www.youtube.com/watch?v=A66yre0V3cQ
jak sie spojrzy na wishnu mozna stwierdzić ze te substancje byly podstawą tej technologi dzięki nim mozna było się komunikowac z innymi urządzeniami i je kontrolować . te kamienie to nie diamenty i niesłużyły ozdobie tylko sprawiały określoną funkcje, nobo poco facetowi diamenty i biżuteria chyba ze to nie diamenty i bizuteria ???? 

Portret użytkownika zico169

dla ciebie to przedmiot kultu

[ibimage==17361==400naszerokosc==400naszerokosc==self==null]
dla ciebie to przedmiot kultu i magia ,a dlamnie to jest zwykłe urządzenie które jest bardzo proste w budowie i działaniu . ludzie wierzą w bogów i magie a to jest zwykła technologia zwykłe urządzenie takie jak smartfon czy telewizor to niejest żadna magia . w środku urządzenia znajduje się generator ten generator składa się z generatora wirów warstw substancji Au3O2 obódowy kompresującej pole magnetyczne i zamykjące je w kilku miejscach tak żeby tylko z poszczególnych punktów się wydostawało skąpresowane pole magnetyczne , pole magnetyczne okrąza i przechodzi przeż kamienie wypełnione Au3O2 . dzięki temu jest wytwarzana grawitacja . generator jest bardzo mały i jest przykryty feromagnetycznym kamieniem by zamknąć pole magnetyczne w środku poza kamieniem jest przekazywana tlko grawitacja a podstawa powina wytwarzać wirujące pole magnetyczne . wlewając wode na kamień , woda jest zamieniana kwantowo to znaczy ze ruch kwantów w tlenie i wodorze jest zmieniany na taki sam jaki jest w atomie złota przez jakiś czas woda i generator splątują sie kwantowo , przez jakiś czas osoba ta moze komuinkować sie ze wszystkim co ma taki sam splot kwantowy , splot kwantowy sprzyja tez regeneracji ciała i porawia nastruj ponieważ komunikacja w ciele się poprawia dzięki splątaniu kwantowemu 

Strony

Skomentuj