Słynny sygnał obcych „Wow!” może pochodzić z konstelacji Strzelca

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy zdołali wskazać źródło słynnej rzekomej transmisji kosmitów odkrytej prawie pół wieku temu. Wciąż tajemniczy sygnał Wow!, który zabrzmiał na krótko w radioteleskopie Big Ear w nocy 15 sierpnia 1977, mógł pochodzić od gwiazdy podobnej do Słońca, znajdującej się w odległości 1800 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Strzelca.

<

Sygnał Wow! jest uważany za najlepszy kandydat na sygnał radiowy SETI, jaki wykryliśmy za pomocą naszych teleskopów. Pojawił się podczas poszukiwań SETI na teleskopie Big Ear Uniwersytetu Ohio, Sygnał Wow! był niesamowicie silny, ale bardzo krótki, trwając zaledwie 1 minutę i 12 sekund, jak wynika z raportu sporządzonego przez odkrywcę, astronoma Jerry'ego Emana.

 

Widząc wydruk anomalnego sygnału, Eman nabazgrał na stronie „Wow!”, determinując w ten sposób nazwę wydarzenia. Zdemontowany teraz teleskop Big Ear szukał wiadomości w zakresie częstotliwości elektromagnetycznych 1420,4056 megaherców, który jest wytwarzany przez pierwiastek wodoru. Ponieważ wodór jest najobficiej występującym pierwiastkiem we wszechświecie, istnieje dobra logika zakładając, że inteligentna cywilizacja w naszej galaktyce Drogi Mlecznej, która chce zwrócić na siebie uwagę, może transmitować silny wąskopasmowy sygnał nawigacyjny o częstotliwości neutralnej lub w pobliżu linii wodorowej.

 

Od tego czasu naukowcy wielokrotnie szukali rozszerzeń pochodzących z tej samej lokalizacji, ale według historii Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego okazało się, że są one puste. Sygnał „Wow! najprawdopodobniej został spowodowany przez jakieś naturalne zjawisko, a nie kosmitów”,  chociaż astronomowie wykluczyli kilka możliwych źródeł, takich jak przelatująca kometa.

 

Jednak w naszych nieczęstych próbach przywitania się z istotami pozaziemskimi, ludzie w większości dokonywali jednorazowych transmisji, takich jak wiadomość Arecibo wysłana w kierunku gromady kulistej M13 w 1974 roku. Sygnał „Wow! Sygnał mógł być podobny. Wiedząc, że dwa odbiorniki radioteleskopu były skierowane w stronę konstelacji Strzelca.

Naukowcy postanowili przeszukać katalog satelitów Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów. Znaleziono tylko jedną gwiazdę, która wygląda jak Słońce. Obiekt, oznaczony jako 2MASS 19281982-2640123, znajduje się około 1800 lat świetlnych od nas i ma temperaturę, średnicę i jasność niemal identyczną jak nasz gwiezdny towarzysz. Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane 6 maja w International Journal of Astrobiology.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj