Sonda Cassini nagrała kolejne dziwne dźwięki Saturna

Kategorie: 

Saturn - Źródło:NASA / Sonda Cassini

Kończąca wkrótce swój okres eksploatacji sonda kosmiczna Cassini, która orbituje wokół Saturna, przesyła na Ziemię coraz bardziej niezwykłe dane. Podczas jednego z przelotów w pobliżu powierzchni gazowego giganta, po raz kolejny nagrane zostały dziwne dźwięki. 

Pierwsze tego typu odgłosy Saturna udało się uchwycić w kwietniu 2002 roku, gdy sonda Cassini znajdowała się jeszcze 374 miliony kilometrów od gazowego giganta. Sygnały są zmienne i modulowane z częstotliwością od 50 do 500 kHz. Wszystkie te tajemnicze sygnały radiowe zostały przechwycone i zapisane przy użyciu tego samego instrumentu RPWS (Radio and Plasma Wave Science). 

Najbardziej niezwykłe nagranie dźwięków Saturna zostało wykonane 25 lipca 2004, gdy Cassini był już w pobliżu pierścieni Saturna. NASA przekonwertowała odgłosy do zakresu częstotliwości słyszalnego dla ludzkiego ucha, ale z jakiegoś powodu, opublikowała to dopiero kilka lat później. 

Wzbudziło to falę podejrzeń, że amerykańska agencja kosmiczna coś ukrywa. Niektórzy badacze zjawisk paranormalnych próbowali analizować to nagranie, gdy ostatecznie zostało opublikowane, i po dokonaniu przesterowań tego sygnału o kilka oktaw osiągano dźwięk przypominający czyjąś wypowiedź. Nazwano to roboczo "mową obcego".

 

Entuzjaści UFO założyli wtedy, że to próba kontaktu z nami dokonana przez obcą cywilizację. NASA, oczywiście, nie komentowała tych fantastycznych doniesień uważając je za z gruntu nierozsądne.

Pochodzenie sygnałów ma ich zdaniem związek z występowaniem fal elektromagnetycznych, które mogą być generowane przez północne regiony polarnej Saturna. Wśród teorii odnośnie przyczyn tych odgłosów rozważana jest też taka, że wywołują go meteory, które wlatują w pierścienie lodowe tej gigantycznej planety, co może zaburzać pole elektromagnetyczne. 

Zgodnie z planem, tak zwany "Wielki Finał" misji sondy kosmicznej Cassini, powinien nastąpić 15 września 2017 roku, kiedy powinien spaść na Saturna. Wcześniej aż 22 razy przeleci w jego chmurach, nurkując w mierzącej 2000 kilometrów przerwie między pierścieniami. 

Każdy taki przelot z pewnością jakoś pogłębi nasza wiedzę na temat charakterystyki pola elektromagnetycznego wielkiej gazowej planety. Nie można też wykluczyć, że sonda Cassini w ostatnich dniach swego funkcjonowania, zarejestruje jakieś nowe dziwne dźwięki. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ???

Dzwiek (częstosci) jaki

Dzwiek (częstosci) jaki rejestruje, wynika z tarć materii w przestrzeni kosmicznej + te na poziomie kwantowym (nie widoczne gołym okiem jak to nazywacie, np.: grawitacja, pola elektomagnetyczne, ciśnień itp. itd.).

Portret użytkownika Battlefield

Baca przecież

Baca przecież przekonwertowali zapis pola magnetycznego na czestotliwośc słyszalną, a jak wiadomo pole magnetyczne rozchodzi się w próżni Wink

Portret użytkownika baca

przecież wg nauki w próżni

przecież wg nauki w próżni dzwięk sie nie roznosi... ech o marsie od dawno wiadomo ale żeby saturn też leżał na grenlandii - to prawdziwa sensacja... sonda nagrała pewnie charczący rozrusznik łazika a łazik sfilmował sondę... tak więc w jednym tygodniu mamy i dźwięki z saturna i ufo na marsie....

Portret użytkownika marczaj

...pisać byleby pisać to

...pisać byleby pisać to trochę trąci prostactwem, ale żeby wszechwiedzący jaśnie baca był tak ograniczony i nie wiedział że to po przetworzeniu dopiero można usłyszeć fale dzwiękowe toz to piekło zamarza.

Dźwięk to fala mechaniczna (drgająca materia) i może się rozchodzić tylko tam gdzie jest materia, to co się rozchodzi w próżni to jest właśnie fala elektromagnetyczna, z której dopiero można odtworzyć dźwięk, no ale po co jak można sobie popisać

p.s nie ma potrzeby odpisywać, ostatnia to rzecz ktora mnie zainteresuje, pozdrawiam.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

fala mechaniczna to jest

fala mechaniczna to jest "właśnie fala elektromagnetyczna" - nie ma to sensu ale grunt że słyszysz dzwięki których nie ma prawa być po przetworzeniu nie wiadomo czego i jak...

ps. nie ma potrzeby odpisywać bo skoro słyszysz głosy pisz może sam ze sobą najlepiej...

Skomentuj