Spiralne tajemnice mózgu - odkrycie, które może zrewolucjonizować technologię

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Sydney i Fudan University w Chinach odkryli tajemnicze "spirale mózgowe" - fale energetyczne tworzące specyficzne wzorce w korze mózgowej. Ta zaskakująca obserwacja mogłaby przynieść przełom w zrozumieniu działania naszego mózgu oraz procesów poznawczych. W dodatku, to odkrycie otwiera nowe możliwości w tworzeniu maszyn bezpośrednio inspirowanych ludzkim mózgiem.

 

Kora mózgowa, jako najbardziej zewnętrzna warstwa mózgu, jest miejscem integracji od 14 do 16 miliardów neuronów i odgrywa kluczową rolę w tak złożonych funkcjach poznawczych jak uwaga, percepcja, świadomość, myślenie, pamięć, język czy świadomość. Choć większość badań neuronaukowych koncentruje się na interakcjach i połączeniach między neuronami, rośnie liczba badaczy, którzy analizują szersze procesy zachodzące w mózgu, próbując rozwikłać jego tajemnice.

 

Studia prowadzone za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) na grupie około stu młodych dorosłych pozwoliły naukowcom odkryć obecność spiralnych fal energetycznych rozchodzących się po korze mózgowej. Te spirale mózgowe, jak zauważono, odgrywają ważną rolę w organizacji aktywności mózgu, wpływając na procesy poznawcze.

 

Spirale mózgowe, obracające się wokół tzw. "centrów osobliwości fazowej", tworzą złożoną, dynamiczną strukturę w korze mózgowej. Badacze zauważyli, że kierunek i lokalizacja rotacji spirali są związane z wykonywanymi zadaniami i mogą być wykorzystywane do klasyfikowania różnych procesów poznawczych. Ciekawe jest także to, że rozkład spiral w lewej i prawej półkuli mózgu wykazuje pewien stopień symetrii.

 

Znalezienie tych "spirali mózgowych" może otworzyć nowe drogi do lepszego zrozumienia działania mózgu. Ponadto, mogą one stanowić inspirację dla tworzenia nowych technologii, które będą bardziej precyzyjnie naśladować działanie ludzkiego mózgu. Właśnie dlatego to odkrycie ma tak olbrzymie znaczenie.

 

Spirale mózgowe mogą stać się "mostem" do szybszego przetwarzania informacji i tworzenia technologii inspirowanych ludzkim mózgiem. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tych spiralnych sygnałów mózgowych, naukowcy muszą kontynuować swoje badania i dokładniej określić ich funkcje. Odkrycie to jest dopiero początkiem drogi, która może prowadzić do wielkich zmian w naszym pojmowaniu mózgu oraz technologii inspirowanej neurobiologią.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj