Średniowieczny gobelin z Brugii ukazuje UFO!

Kategorie: 

Źródło: Domena Publiczna

W 1538 r. n.e. w mieście Brugia w Belgii powstał gobelin znany jako "Letni triumf". Przedstawia on zwycięskie dojście do władzy belgijskiego monarchy. Na gobelinie przedstawiono jednak coś znacznie bardziej niezwykłego, co łatwo byłoby przeoczyć. Wiele z obiektów wyrysowanych na nieboskłonie, mają charakterystyczny kształt UFO, spopularyzowany w mediach.

 

Gobelin ten został wykonany w Brugii w 1538 roku i obecnie znajduje się w Bayerisches National Museum. Brugia jest stolicą i największym miastem prowincji Flandria Zachodnia w Regionie Flamandzkim Belgii w północno-zachodniej części kraju. Początki miasta sięgają epoki przedromańskiej i było ono celem wielu inwazji ze względu na swoje strategiczne położenie.

Gobelin to poetycka i żywa ekspresja, która przywołuje obrazy i emocje związane z zenitem lata. Jeśli spojrzeć na górną część gobelinu, zwłaszcza po lewej stronie, można dostrzec kilka latających obiektów w kształcie kapeluszy w kolorze czarnym - nie są one związane z żadnymi religijnymi przedstawieniami, które często można zobaczyć na niebie w innych średniowiecznych dziełach sztuki.

 

Górna część gobelinu przedstawia kilka obiektów w kształcie dysków na niebie. Celowe włączenie "statków-kapeluszy" do tego dzieła sztuki można interpretować jako strategiczny manewr polityczny. Poprzez skojarzenie UFO z panującymi władzami, intencją mogło być wpłynięcie na lokalne nastroje i zapewnienie boskiego związku, wzmacniając w ten sposób ideę niebiańskiej interwencji w ich dojściu do władzy.

Niektórzy historycy sugerują, że obiekty te reprezentują znaczenie dojścia tego władcy do władzy i że miał on wsparcie "boskie".  Ale od kiedy latające obiekty w kształcie dysku są uważane za symbol boskiej interwencji? Jeśli ludzie w tamtej epoce kojarzyli latające spodki z boskością, oznacza to, że wielokrotnie widzieli takie obiekty na niebie i łączyli je z "boskimi" zjawiskami. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że te niezwykłe obiekty w kształcie kapelusza to zwykłe ciemne chmury o dziwnym kształcie. O tym co miał na myśli autor, nie przekonamy się zapewne nigdy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Skomentuj