Starożytna tabliczka z tajemniczym alfabetem odkryta w południowo-zachodniej Hiszpanii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W południowo-zachodniej Hiszpanii archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia - na stanowisku tarteskim w Casas del Turunuelo odnaleźli rzadką płytę łupkową pochodzącą z VI-V wieku p.n.e. Artefakt ten okazał się prawdziwą skarbnicą informacji na temat starożytnej kultury tego regionu.

 

 

Płyta, mierząca zaledwie około 20 centymetrów długości, została pokryta różnorodnymi symbolami i obrazami. Na jednej stronie wyryto sceny batalistyczne, przedstawiające trzech wojowników biorących udział w walce. Z kolei na drugiej stronie odkryto tajemniczy, starożytny alfabet, składający się z 27 znaków.

 

Według badaczy z Uniwersytetu w Barcelonie, Joan Ferrer i Janet, jest to jeden z niewielu tak kompletnych przykładów paleo-hiszpańskiego alfabetu, jaki kiedykolwiek odkryto. Wcześniejsze znaleziska tego typu, jak chociażby tabliczka z Villasviejas del Tamuja, zachowały się jedynie we fragmentach.

 

Naukowcy z Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) potwierdzają, że nowo odkryta płyta zawiera 21 wyraźnie widocznych znaków lub liter. Jednak według ekspertów, z biegiem czasu mogło zaginąć co najmniej sześć kolejnych liter. Na podstawie pośrednich dowodów, lingwiści szacują, że oryginalny alfabet mógł liczyć aż 32 znaki.

"Co najmniej sześć znaków zaginęło na obszarze podzielonym obrazem postaci" - wyjaśnia Ferrer. "Ale gdyby było całkowicie symetryczne, a znaki całkowicie zajmowałyby trzy z czterech boków tablicy, ich liczba mogłaby osiągnąć 32. Dlatego uważamy, że mogło zaginąć 11 znaków."

Odkrycie to jest niezwykle istotne dla badaczy zajmujących się starożytnymi alfabetami i pismami. Dotychczas naukowcy dysponowali jedynie fragmentarycznymi dowodami na istnienie paleo-hiszpańskiego alfabetu. Nowa płyta łupkowa stanowi zatem bezcenne źródło informacji, które może rzucić nowe światło na rozwój pisma w tym regionie Europy.

 

Analiza tabliczki wykazała, że oprócz scen batalistycznych i alfabetu, na powierzchni wyryto również geometryczne kształty oraz powtarzające się wizerunki twarzy. Sugeruje to, że płyta mogła pełnić funkcję tabletu do ćwiczeń, na którym artyści uczyli się rysować różne motywy.

 

Odkrycie to bez wątpienia wzbogaci naszą wiedzę na temat starożytnej kultury i pisma w Hiszpanii. Badacze z niecierpliwością czekają na dalsze analizy i interpretacje tego niezwykłego artefaktu, który może okazać się kluczem do lepszego zrozumienia przeszłości tego regionu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj