Starożytne kopce piramid w Ameryce Północnej były zorientowane na gwiazdę Arcturus

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W Ameryce Północnej znajduje się ponad 800 kopców piramid. Nowe badania wykazały, że niektóre z tych kopców należą do najstarszych budowli stworzonych przez człowieka na kontynencie. Ponadto wierzchołek każdego kopca znajduje się wzdłuż azymutu około 8,5 stopnia na wschód od prawdziwej północy. Pierwsze kopce powstały około 11 000 lat temu. Co ciekawe, kopce są wyrównane z gwiazdą Arcturus.

Naukowcy odkryli zwęglone fragmenty kości ssaków i wyrównanie obu kopców w kierunku jednej z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. W wyniku tych nowych informacji otrzymaliśmy więcej informacji o najstarszych konstrukcjach stworzonych przez człowieka w obu Amerykach.

 

W Luizjanie odkryto ponad 800 sztucznych kopców przypominających piramidy, z których dwa znajdują się na terenie kampusu. Podczas gdy wiele kopców w regionie zostało zniszczonych, kopce na kampusie LSU zostały zachowane i wpisane do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Badanie to zostało opublikowane w American Journal of Science przez Uniwersytet Yale.

 

Aby lepiej zrozumieć stan dwóch kopców na terenie kampusu LSU wzdłuż Dalrymple Drive, Ellwood i współpracownicy zebrali rdzenie osadów. W rdzeniach znaleziono wypalone ogniem trzciny i rośliny trzcinowe oraz kości ssaków. Według datowania radiowęglowego warstwy materiału wskazują, że kopce były budowane przez tysiące lat. Istnieją dowody na to, że pierwsze kurhany zostały zbudowane około 11 000 lat temu.

 

Za Biblioteką Pamięci Wzgórza w LSU znajduje się duże zagłębienie, więc naukowcy uważają, że materiał osadowy dla południowego kopca, zwanego Kopcem B, został stamtąd pobrany. Około połowa obecnej wysokości kopca powstała na przestrzeni kilku tysięcy lat. Popioły i drobnoustroje zwęglone na mikroskopijnych fragmentach kości wskazują, że kopiec był używany do ceremonialnych ognisk, na których palono trzciny i trzciny. Nie ma informacji o rodzaju skremowanych ssaków ani o przyczynach skremowania zwierząt. W warstwach popiołu obu kopców kampusu LSU znaleziono mikroskopijne zwęglone kości, zwane osteonami, które tworzą kości dużych ssaków.

Ostatecznie południowy kopiec B został opuszczony około 8200 lat temu. Warstwa osadu znaleziona w kopcu sprzed 8200 lat zawiera korzenie drzew, co wskazuje, że stanowisko nie było użytkowane od około 1000 lat. Około 8200 lat temu na półkuli północnej miało miejsce poważne wydarzenie klimatyczne, kiedy temperatura spadła średnio o 35 stopni Fahrenheita w ciągu 160 lat. Ellwood powiedział, że środowisko, w którym żyli, zmieniło się nagle i dramatycznie około 8200 lat temu, wpływając na wiele aspektów ich codziennego życia.

 

Następnie, około 7500 lat temu, rdzenni mieszkańcy zaczęli budować nowy kopiec na północ od pierwszego. W tym przypadku muł został pobrany z terenów zalewowych rzeki, gdzie obecnie znajduje się wejście do Tiger Stadium, będącego wówczas ujściem rzeki. Warstwa po warstwie zbudowali Kopiec A, drugi kopiec, do około połowy jego obecnej wysokości. Zawiera błoto nasycone wodą, które po wstrząśnięciu upłynnia się. W świetle nowych badań warstw osadów i ich wieku wydaje się, że rdzenni mieszkańcy oczyścili opuszczony Pierwszy Kopiec B przed ukończeniem Kopca A, a następnie zaczęli go podnosić do obecnej wysokości.

 

Podobną wysokość oba kopce osiągnęły około 6000 lat temu, kiedy uważa się, że oba zostały ukończone. Grzbiet każdego z nich jest wyrównany do azymutu, który znajduje się około 8,5 stopnia na wschód od prawdziwej północy. Według astronoma Geoffreya Claytona, około 6000 lat temu, czerwony olbrzym Arcturus wzniósł się na nocnym niebie około 8,5 stopnia na wschód od północy, zbiegając się z grzbietami obu kopców kampusu LSU. Arcturus to jedna z najjaśniejszych gwiazd widocznych z Ziemi. Ellwood powiedział, że budowniczowie kopców dopasowali orientację kopców do Arcturusa, który był wtedy widoczny na nocnym niebie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj