Starożytne miasto Majów odkryte za pomocą lidaru

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Za pomocą lidaru odkryto w dżungli zaginione 2000-letnie budynki miasta starożytnych Majów. O odkryciu poinformowała międzynarodowa grupa naukowców. 

 

Odkrycia dokonano podczas badań w północnej części Gwatemali. Naukowcy z uniwersytetów w USA, Francji i Gwatemali odkryli osady liczącej 2000 lat cywilizacji Majów. Badanie terenu w Ameryce Środkowej przeprowadzono metodą teledetekcji LiDAR.

 

Przypomnijmy, że LiDAR to system wykrywania podobny do radaru, ale oparty na świetle lasera, a nie sygnałach dźwiękowych. W ostatnich latach technologia ta była często wykorzystywana do skanowania lasów deszczowych. Pozwala przeniknąć przez gęstą roślinność i zobaczyć, co się pod nią kryje.

Starożytna cywilizacja składała się z ponad 1000 osad zajmujących obszar około 650 km kwadratowych. Większość z nich połączona była systemem zapór, które służyły jako drogi. Naukowcy byli zaskoczeni faktem, że w odkrytych budynkach mieszkała duża liczba ludzi. To odkrycie przeczy teoriom, że wczesne osady Mezoameryki były na ogół słabo zaludnione.

 

W niektórych osadach można było zobaczyć duże platformy i piramidy. Służyły jako ośrodki pracy, wypoczynku i spraw politycznych. Aby przetrwać w porze suchej, ludzie budowali kanały wodne i zbiorniki na wodę obok swoich domów. Nie zapomnieli też o rozrywce na osiedlach były specjalne place zabaw do gry w piłkę. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj