Starożytne rzymskie monety znalezione pod ruinami zamku w Japonii

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Cztery miedziane monety zostały wydobyte spod ruin zamku Katsuren na wyspie Okinawa. Na początku uważano je za fałszywe, do momentu gdy zostało ustalone ich prawdziwe pochodzenie.

 

Wzory na monetach są trudne do rozszyfrowania w wyniku erozji, jaka zaszła po takim upływie czasu. Jednak analiza rentgenowska ujawniła, że widnieje na nich wizerunek cesarza Konstantyna I. Od czasu wykopalisk, które odbywają się na terenie zamku od 2013 roku, naukowcy odkryli także kolejne sześć monet, które można datować na okres Imperium Osmańskiego pod koniec 17 wieku. Rzymskie monety wydają się być jednak o wiele starsze, według szacunków mogą pochodzić nawet z 400 roku pańskiego.


Kuratorium Oświaty w japońskim mieście Uruma twierdzi, że to jak monety mogły znaleźć się Japonii, jest dużą tajemnicą. Zamek Katsuren był znanym centralnym punktem handlowym Chin i innych krajów azjatyckich, ale jego związek z Europą pojawił się dopiero w momencie wydobycia rzymskich monet.

"Jest to dziwne i ciekawe znalezisko. Nie sądzę, że istnieje bezpośredni związek między Imperium Rzymskim, a Katsuren. Jednak odkrycie to potwierdza, że ów region miał szerokie stosunki handlowe."  powiedział stacji CNN, rzecznik kuriatorium, Masaki Yokou,

Monety będą poddane dalszej analizie, a także wystawione w muzeum w Urumie na Okinawie do końca listopada.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Skomentuj