Starożytne tajemnice reaktora Oklo, czyli prehistoryczna energetyka jądrowa

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W roku 1972, podczas rutynowej analizy uranu pozyskiwanego z afrykańskiego źródła mineralnego, specjaliści z Francuskiej Komisji Energii Atomowej (CEA) natrafili na zjawisko niecodzienne. Okazało się, że próbki uranu pochodzące ze złoża Oklo w Gabonie, byłyj kolonii francuskiej w Afryce Zachodniej, wykazywały nieco niższe stężenia uranu-235, izotopu zdolnego do napędzania jądrowej reakcji łańcuchowej, niż można by się spodziewać w przypadku naturalnych zasobów uranu. To odkrycie zainicjowało dalsze badania, które z czasem doprowadziły do zdumiewającego odkrycia - istnienia starożytnego, naturalnego reaktora jądrowego.

 

Reaktor jądrowy Oklo szybko stał się przedmiotem fascynacji i zainteresowania naukowców z całego świata, którzy tłumnie zjechali się do Gabonu, aby na własne oczy zobaczyć to niesamowite znalezisko. W różnych miejscach kopalni odkryto ślady produktów rozszczepienia oraz paliwa odpadowego, co stanowiło niezbity dowód na istnienie czynnego reaktora jądrowego. Odkryty reaktor, o rozciągłości kilku kilometrów, znacząco wyprzedzał nowoczesne reaktory jądrowe zarówno pod względem konstrukcji, jak i funkcjonalności.

 

Jedną z najbardziej fascynujących cech reaktora jądrowego Oklo była jego zdolność do spowalniania reakcji jądrowej oraz wytwarzania plutonu jako produktu ubocznego. Ta zdolność do umiarkowania jest uważana za „świętego Graala” nauki nuklearnej, ponieważ umożliwia regulację mocy wyjściowej i zabezpiecza przed katastrofalnymi eksplozjami lub nagłym uwolnieniem energii. Fakt, że naturalny reaktor jądrowy osiągnął taką funkcjonalność, świadczy o jego zaawansowanym charakterze i wzbudza pytania dotyczące naszego rozumienia nauki nuklearnej.

 

Wpływ reaktora jądrowego Oklo na otaczające środowisko okazał się być zaskakująco ograniczony. Wpływ termiczny reaktora rozciągał się zaledwie na 40 metrów wokół, a odpady radioaktywne pozostały na terenie składowiska, dzięki wyjątkowej budowie geologicznej tego obszaru. Ta izolacja jest dowodem na niezwykłe środki inżynieryjne i bezpieczeństwa zastosowane w tym starożytnym reaktorze.

Naukowcy i specjaliści nie ustają w próbach rozwikłania tajemnic reaktora jądrowego Oklo. Jego istnienie rodzi pytania o możliwości technologiczne starożytnych cywilizacji oraz o potencjał zaawansowanej wiedzy naukowej, która mogła zostać utracona w przeciągu wieków.

 

Zbadanie tajemnic Oklo może prowadzić do odkryć, które zrewolucjonizują nasze rozumienie energii jądrowej i jej zastosowań. Przez analizę tego starożytnego fenomenu, naukowcy mają szansę na zgłębienie tajemnic procesów jądrowych w naturalnych warunkach, co może otworzyć nowe perspektywy dla przyszłości energetyki jądrowej. Z każdym krokiem badań, reaktor Oklo kontynuuje kształtowanie naszej wizji oraz zrozumienia mechanizmów rządzących energią jądrową, stanowiąc swoistą lekcję z prehistorii tej dziedziny nauki.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Nv 13 cr 78

A to ci psikus ...... hee....

A to ci psikus ...... hee.....  hee.... ;-D  ;-D  i teraz  ch...... j wie czy się śmiać czy płakać , bo jeszcze wyjdzie na to że te niby obecne najwyśmienitsze umysły , te tęgie głowy to tak na prawdę prostactwo ze słomą w butach dla starożytnej cywilizacji 

Skomentuj