Starożytny Egipt - krainą zaawansowanej medycyny

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W nowej książce „Medycyna i uzdrawianie w starożytnym Egipcie” autorstwa profesora Rosalie David i dr Rogera Forshawa z Uniwersytetu w Manchesterze, przedstawiono fascynujący wgląd w praktyki medyczne starożytnego Egiptu. Książka ta rzuca światło na różnorodne aspekty opieki zdrowotnej w tej zaawansowanej cywilizacji, obalając powszechne mity i udowadniając, że starożytni Egipcjanie dysponowali szeroką wiedzą medyczną.

 

Ukąszenia węży i ​​inne niebezpieczeństwa:

 

W Papirusie Brooklyńskim, jednym z najstarszych zachowanych dzieł medycyny, datowanym na około 450 rok p.n.e. e. opisano metody leczenia ukąszeń węży. Aby leczyć ukąszenia węży i ​​skorpionów, Egipcjanie stosowali magiczne zaklęcia oraz praktyczne metody leczenia, takie jak przecinanie ran, zakładanie bandaży i nakładanie naturalnego związku zwanego Natron. Częstym składnikiem tych leków była cebula, znana ze swojej zdolności odstraszania węży.

 

Powszechna opieka zdrowotna:

 

Opieka medyczna w starożytnym Egipcie była dostępna dla każdego, bez względu na płeć i status społeczny. Różnego rodzaju zabiegi przeprowadzano w różnych miejscach, w tym na terenach świątynnych, w miejscach pracy i w miastach. Powszechny dostęp do opieki zdrowotnej był niezwykłym osiągnięciem społeczeństwa starożytnego Egiptu.

 

Leczenie starości i niepełnosprawności:

 

Książka analizuje podejście starożytnych Egipcjan do starości, deformacji i niepełnosprawności. Daje wgląd w ich podejście do tych schorzeń oraz w jaki sposób opiekowali się osobami starszymi lub niepełnosprawnymi fizycznie.

 

Kary sądowe i leczenie obrażeń:

 

Autorzy przyglądają się także starożytnemu egipskiemu wymiarowi sprawiedliwości i sposobowi, w jaki radził sobie z karami sądowymi. Rzucają także światło na leczenie urazów, dostarczając informacji na temat technik stosowanych w leczeniu urazów odniesionych w wyniku wypadków lub konfliktów.

 

Insektycydy i pestycydy:

Starożytni Egipcjanie umieli nie tylko uzdrawiać ludzi, ale także zwalczać szkodniki. Książka opisuje zastosowanie środków owadobójczych i pestycydów w starożytnym Egipcie, ujawniając stosowane w nich metody zwalczania szkodników i konserwacji żywności.

 

Badanie przeprowadzone przez profesora Davida i dr Forshawa obala ugruntowane przekonanie, że Kleopatra zmarła w wyniku ukąszenia węża. Podkreśla jednak, że ukąszenia węży i ​​skorpionów były powszechnym zagrożeniem w starożytnym Egipcie i wymagały skutecznego leczenia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj