Starożytny „magiczny" amulet chroniący przed rakiem odkryty podczas wykopalisk w Turcji

Image

Źródło: innemedium

Podczas niedawnych wykopalisk archeologicznych w starożytnym mieście Antiochia Pizydyjska na zachodzie Turcji, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia - odnaleźli doskonale zachowany, starożytny amulet, który miał chronić przed rakiem. To niezwykłe znalezisko rzuca nowe światło na wiedzę medyczną i wierzenia z czasów hellenistycznych.

 

 

Amulet, datowany na okres hellenistyczny, został znaleziony w doskonałym stanie. Z jednej strony widnieje na nim wizerunek kraba, a z drugiej wyryto na nim życzenia uzdrowienia. Naukowcy sugerują, że amulet ten mógł zostać zamówiony przez ojca dla chorej córki, jako forma ochrony przed straszliwą chorobą.

 

Nie jest to przypadek, że na amulecie widnieje wizerunek kraba. Starożytny lekarz Galen, który badał raka, uważał, że czarne żyły otaczające guzy przypominają nogi stawonogów. Samo słowo „rak" pochodzi zresztą od greckiego „karkinos", co tłumaczy się jako „krab". Wydaje się więc, że starożytni Grecy mieli pewną wiedzę na temat tej choroby i próbowali ją zwalczać za pomocą magicznych artefaktów.

 

Antiochia Pizydyjska, gdzie dokonano tego niezwykłego odkrycia, to starożytne miasto założone przez Antiocha I w 280 roku przed naszą erą. Przez wieki było ono ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, a teraz dostarcza nam fascynujących informacji na temat starożytnej medycyny i wierzeń.

 

Odkrycie tego amuletu jest niezwykle cenne, ponieważ rzuca nowe światło na wiedzę medyczną i praktyki lecznicze z czasów hellenistycznych. Badacze mają nadzieję, że dalsze badania tego artefaktu pozwolą im lepiej zrozumieć, w jaki sposób starożytni radzili sobie z chorobami, takimi jak rak.

 

Podsumowując, to niezwykłe odkrycie w Turcji dowodzi, że już w starożytności ludzie próbowali walczyć z rakiem, wykorzystując do tego celu magiczne amulety. To fascynujący wgląd w historię medycyny i wierzeń z czasów hellenistycznych, który z pewnością zainspiruje dalsze badania w tej dziedzinie.

 

Ocena:
3 głosów, średnio 100 %