Kategorie:
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na terenie starożytnego miasta Notion w Turcji. Podczas wykopalisk pod dziedzińcem domu zbudowanego w III wieku p.n.e. natrafili na pozostałości starszego budynku, a w jego rogu zakopano skarb zawierający setki starożytnych złotych monet.
Monety, zwane darikami, pochodzą sprzed ponad 2400 lat i są unikatowym znaleziskiem w tym regionie. Przedstawiają one klęczącego króla perskiego w długiej tunice, trzymającego w lewej ręce łuk, a w prawej długą włócznię. Na rewersie nie ma żadnego obrazu, a jedynie ślad po stemplu, narzędziu do wybijania metalowych pieniędzy.
Dariki były wykorzystywane do płacenia najemnym żołnierzom, dlatego naukowcy uważają, że skarb mógł ukryć jeden z wojowników. Jednocześnie istnieje inna teoria, że znalezisko wiąże się z katastrofą, ponieważ nikt nie zakopuje monet wykonanych z metali szlachetnych bez zamiaru ich wydobycia. Być może o skarb poproszono, gdy Ateńczycy musieli opuścić Notion w V wieku p.n.e., po wojnie peloponeskiej ze Spartą.
Odkrycie to jest niezwykle ważne dla nauki, ponieważ wcześniej w tym regionie nie znaleziono podobnych skarbów. Archeolodzy są zafascynowani tym znaleziskiem i mają nadzieję, że uda im się rozwiązać zagadkę jego pochodzenia.
Skarb znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Efezie w mieście Selcuk w Turcji, gdzie można go podziwiać. To niezwykła okazja, by spojrzeć na starożytne monety, które przetrwały niemal dwa i pół tysiąca lat, i zastanowić się nad ich fascynującą historią.
Skomentuj