Starożytny system oczyszczania wody został odnaleziony w jednym z dawnych perskich zamków

Kategorie: 

MEHR News Agency

Liczący blisko 5000 lat system rur i akweduktów został odkryty w zamku Borujerd w prowincji Lorestan w Iranie. W czasie przeprowadzanych robót konstrukcyjnych na terenie jednego z dawnych perskich zamków, robotnicy odnaleźli ślady dawnego systemu dystrybucji wody, który jak na tamte czasy nie powinien był jeszcze istnieć.
 
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Iranfrontpage, w przeszłości Borujerd posiadało dwie warstwy murów ochronnych. Pierwsza z nich zawierała w sobie 57 wież i murów otaczających całe miasto, w czasie gdy druga została dobudowana wewnątrz i obejmowała obszar blisko 280 hektarów pałacowych ogrodów. To właśnie tam zaimplementowano ten system starożytnej dystrybucji wody.

Gliniane rury zwane przez nich Tanpusheh, były wykorzystywane do przesyłu wody, w czasie gdy duże gliniane urny przechowywały i odmulały wodę. Dzięki temu Persowie minimalizowali ryzyko blokady przepływu wody, co jak na standardy starożytne, a nawet średniowieczne było niesamowicie nowatorskim podejściem do tematu. Co ciekawe, najpewniej nigdy nie odnaleziono by ich, gdyby nie robotnicy którzy niszczyli kawałek ściany, w których były schowane.

Na ten moment archeolodzy pracujący przy tym znalezisku nie byli w stanie potwierdzić, czy starożytne rury będą zachowane na ich oryginalnym miejscu, czy może zostaną przeniesione do któregoś z muzeów w celu ich ochrony. Niewiele wiadomo na temat epoki, z której pochodzi to znalezisko co czyni je jeszcze bardziej tajemniczym i interesującym.

Instalacje pokroju tych systemów oczyszczania wody bądź rzymskich akweduktów to projekty, które pomimo swojej przydatności, z jakiejś przyczyny nie przetrwały zbyt długo w świadomościach ówczesnych ludzi. W takim momencie musi zrodzić się pytanie czy tracenie, a potem ponowne odkrywanie wiedzy o czasach nam odległych i technologiach wykorzystywanych przez naszych przodków to coś co zdarzało się tylko dawniej ? Czy może jest to proces, którego ludzka cywilizacja doświadcza co kilka tysięcy lat ?
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika H.R.

Jaki sens ma montowanie co

Jaki sens ma montowanie co kawałek rzekomych odstojników mułu, które wraz z rurą są zamurowane na stałe w ścianie i nie można ich opróżniać ???????????????????????????????????????? Skoro te dzbanki były odstojnikami mułu, to znaczy, że w nich znajdują się osady zawierające substancje organiczne, więc dla czego "datowanie"jest niemożliwe ???????????????????????????????????????????????????????????????????  Stosowanie dzbanków do rzekomego zabezpieczenia przed zamuleniem akweduktu wcale nie jest żadnym "nowatorskim" rozwiązaniem, bo w celu takiego zabezpieczenia stosuje się procent spadku w instalacji i problem z zamulaniem znika sam. To wszysto, to jakiś dyletancki, pseudo sensacyjny bełkot.

Portret użytkownika Cabaj

Wyglada mi to bardziej na

Wyglada mi to bardziej na system ściekowy perskiej armii....jak napełnili te zbiorniki
to nawozili tym ...piasek pod uprawe roślin.
Druga...jeszcze bardziej prawdopodobna opcja to 
to że tymi rurami odprowadzali nasienie perskiej armii
 zużytej podczas wielogodzinnych orgii...a jak sie napełniły te zbiorniki to
nawozili tym ...piasek pod uprawe roślin.

Portret użytkownika jacek1950

lemingowa archeolog..... to

lemingowa archeolog..... to jest jedna z teorii, zawsze można pogdybać, nie można nic odrzucać, a nie wszystko naciągać do niejakiego Darwina, który jaest dla świata nauki alfą i omegą. Ten facet jak inni, taką sobie przyjął teorię. Koniec i kropka.

Portret użytkownika Magdalena

To nie jest Szanowny Panie

To nie jest Szanowny Panie jedna z teorii bo zostało w artykule podane datowanie (5000 lat), które zwyczajnie zostało wyssane z palca. Nie ma mowy o jakimkolwiek datowaniu na razie. Sami sobie krzywdę robicie przedstawiając w ten sposób swoje teorie i zakłamując informacje. Wiem, jaki jest profil tej strony i rozumiem, że bez względu na fakty i tak będziecie podniecać się bzdurami. Ani żaden archeolog nie stara się ukrywać rzekomych faktów, nie ma żadnych tajemnic ani ciał obcych, gwiezdnych przybyszów w ruinach...przykro mi. Jest natomiast kilka fascynujących odkryć, o których wam się w głowach nie mieści bo nie czytacie...ślęczycie na durnych portalach a archeologia codziennie dostarcza informacji naprawdę interesujących....i nie trzeba szukać w nich kosmitów ani reptilian. Śwait jest pełen zagadek, zgadzam się ale kłamiąc ani wy ani my do prawdy nie dojdziemy. Dam znać, gdy znajdę coś co naprawdę wstrząsnie podstawami wiedzy o świecie....a Dawin? Na litość Boską...co to za argument? Zaskoczę Pana ...środowisko naukowe pamięta o  tym, że to tylko teoria....

Portret użytkownika Io600

To jest tak samo jak z

To jest tak samo jak z artykułem o rzekomej satelicie obcych, która krąży już "13 000 lat" nad Ziemią, o czym z przekonaniem napisał autor. Nie wiem skąd on sobie wziął te 13 tys. lat, ale po prostu to zrobił, z premedytacją. A za zabójstwo z pemedytacją idzie się siedzieć na dłużej, dlatego jest to tym większe przestępstwo - w tym przypadku informacyjne. Mamy tu więc do czynienia z przestępstwem, o charakterze informacyjnym, które nie zostało jeszcze sklasyfikowane w kodeksie karnym, ponieważ jego szkodliwość nie jest określona. Jakiś anonimowy autor przekazuje nam informację, że na przykład "Dziś pod jedną z Wrocławskich ulic odnaleziono gliniane figurki". Informacja nadawałaby się do publikacji ale na portalu archeologicznym, dlatego autor dodaje "Ocenia się ich wiek na 7 000 lat!" - i jest sensacja. Tak samo można sięgnąć do miesięcznika dla murarzy i dopisać coś ekstra o obcych albo inne dziwy.
Murarze stawiali drugą ścianę używając trwałego, solidnego i wytrzymałego betonu firmy Spękał, gdy nagle na horyzoncie pojawiło się UFO!
- Właśnie pracowałem packą firmy Pacnij, którą polecam i nakładałem ten solidny, unikalny i mocno wiążący beton - opowiadał murarz Zbychu, po wydarzeniu - gdy nagle nadleciał ten obiekt. Miał kształt spodka i był okrągły, jak nasza betoniarka marki Betoniarks SA, która znakomicie nadaje się do pracy z trudno wiążącym betonem. Dzięki wysokiej wydajności i znakomitym proporcjom betoniarka spisuje się świetnie w każdych warunkach.
- I wtedy pojawili się obcy - rzekł Ździchu, specjalista od gładzi szpachlowej, którą bardzo serdecznie poleca nasz tygodnik ufologiczny ze względu na unikalną, dolomitową mieszankę do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. A jeśli płyty kartonowo-gipsowe, to tylko u nas :]

Portret użytkownika lipka

Babilonia-państwo semickie na

Babilonia-państwo semickie na terenie obecnego Iraku. I upadł wielki Babilon dawno temu a więc wszystkie tzw. przepowiednie stają się przekazami z dawnych dziejów a nie dzisiejszych czasów. Pytanie po co ktoś na siłę szuka wielkiego babilonu wskazując tego, tamtego albo jeszcze innego, taką ofiarę przypisując jakieś mityczne grzechy, wieszcząc wielki upadek; czy chodzi o zemstę? zniszczenie lub zagarnięcie podstępem bogatych terenów wzniecając wojny, konflikty, eksodus ludności z tych rejonów? Udupienie Europy to jakby dwie pieczenie na jednym ogniu. 
Strażnica pisze "Skoro Babilon Wielki dysponuje tak ogromnym bogactwem i władzą, nie może chodzić po prostu o miasto Babilon nad Eufratem w Mezopotamii". Babilon to było królestwo Nimroda, prawnuka Noego, tak można przeczytać w Biblii, więc nie kto inny doprowadził do upadku Babilon ale właśnie Nimrod - "sądził bowiem, że jedynym sposobem oderwania ludzi od bojaźni Bożej (od wiary) jest całkowite uzależnienie ich życia i pomyślności od potęgi władcy". Wypisz wymaluj jesteśmy świadkami powstawania nowej potęgi, nieliczni zgromadzili ogromne majątki i stają się potężnymi władcami bluźniąc Bogu. Ale zaraz, oto z dawnego Babilonu tworzy się Babilon symboliczny, współczesny, ubierając w niego kogo? kobietę, symboliczną kobietę! Powoli wszystko staje się symboliczne tylko dlaczego dotyka miliony ludzi? Przepowiednie stały się religią, to tak jakby dziś gadające głowy z telewizora miały patent na prawdę bo każdy gadający ma rację czyli mówi prawdę. Uznajmy więc, że ci wszyscy to współcześni apostołowie głoszący swoje przepowiednie i wizje, wszystko dla naszego dobra oczywiście.

Portret użytkownika Polsky

Czy ty wogóle wiesz o tym, że

Czy ty wogóle wiesz o tym, że co kilka tys. lat ludzie dochodzą do takiego rozwoju technologicznego jak dziś a potem wojna i totalna destrukcja? Człowiek wtedy wraca do jaskiń i znowu zaczyna. Stąd symbol babilonu. Więc nie przejmuj się bo ja zauważyłem jedno. Cztery życia na minusie a nauka idzie dalej w las. Jest taki typek na znz. nick Mojeimię 44 koleś pisze ustrój który po przeanalizowaniu faktycznie daje szanse cywilizacji na przetrwanie a wiesz co się dzieje? koleś dostaje same minusy. Powiedz mi czemu? Ludzie nie chcą przetrwać ludzie chcą wrócić do jaskiń. Więc nie zdziw się jak niedługo będzie powtórka z rozrywki i znowu wszystko albo zostanie zalane albo rozwalone przez wojnę albo i to i to na raz. Za pare tysiecy lat ludzie znowu odkopią jakieś znalezisko z naszych współczesnych czasów a w religi będzie pisało upadł Babilon. Smile

Skomentuj