Starożytny złoty pierścień znaleziony w zatopionym statku może zawierać wizerunek Jezusa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Pierścień, odkryty przez Izraelski Urząd Starożytności w grudniu 2021, przedstawia pasterza trzymającego owcę.

Odkryty w miejscu dwóch wraków statków z czasów rzymskich, znalezionych u wybrzeży Izraela, w pobliżu starożytnego portu Cezarei, wspaniały ośmiokątny złoty pierścień jest ozdobiony imponującym niebiesko-zielonym kamieniem, który, zdaniem niektórych archeologów, może zawierać wizerunek Jezusa Chrystusa.

 

Znany jako „Dobry Pasterz”, pierścień przedstawia chłopca niosącego owcę (lub barana) na ramionach, co według IAA „jest jednym z najwcześniejszych i najstarszych obrazów używanych w chrześcijaństwie jako symbol Jezusa”.

„Artefakt przedstawia Jezusa jako współczującego pasterza ludzkości, rozszerzającego swoją życzliwość na swoją trzodę wierzących i całą ludzkość”.

Ale czy pierścień naprawdę zawiera wizerunek Jezusa? Według niektórych ekspertów sam wizerunek Jezusa Dobrego Pasterza został zaadaptowany z wcześniejszej sztuki greckiej i rzymskiej.

„Postać pasterza niosącego na ramionach barana ma starożytny precedens w przedstawianiu Hermesa, posłańca bogów i troskliwego przewodnika po podziemiach” — napisał krytyk sztuki Robin Jensen.

Dokonano również porównań między pasterzem a Orfeuszem, tragicznym synem Apollina grającym na lirze, więc jest jasne, że istnieje pole do interpretacji, kogo dokładnie reprezentuje pierścień. W obecnym stanie rzeczy trwa debata, która prawdopodobnie nie skończy się w najbliższym czasie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj