Stonehenge może być XX wiecznym fałszerstwem?

Kategorie: 

Źródło: Public Domain

Każdy zapytany o najbardziej charakterystyczny zabytek angielski z pewnością w pierwszej dziesiątce umieści słynny krąg megalityczny w Stonehenge. Struktura z menhirów wyryła się w kulturze masowej, jako relikt cywilizacji sprzed tysięcy lat. Od lat pojawiają się jednak głosy wsparte licznymi fotografiami, które sugerują, że słynny krąg powstał tak naprawdę kilkadziesiąt lat temu.

Zgodnie z tymi teoriami, słynny pomnik z Wielkiej Brytanii, został odtworzony jeszcze 100 lat temu a w jego miejscu w przeszłości, znajdował się tylko pagórek. Czy jest możliwym aby zupełnie spreparować prehistoryczny relikt taki jak Stonehenge? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w mało uczęszczanym przez większość ludzi miejscu, a więc brytyjskich archiwach.


Otóż, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jeszcze na początku zeszłego wieku w gazetach angielskich można było przeczytać słowa oburzenia ze względu na stan tego miejsca rytualnego. W 1901 roku wzywano do podjęcia jakichś działań w celu powstrzymania jego degradacji. Ostatecznie, renowację Stonehenge wykonywano w latach 1919-1920 i 1958-64. To właśnie z tego okresu biorą się zdjęcia ukazujące przebudowe Stonehenge.


W zasadzie, aby udowodnić fałsz teorii o sztucznym pochodzeniu Stonehenge, wystarczy spojrzeć na źródła z XIX wieku. Plany i fotografie olbrzymich menhirów są ogólnodostępne i każdy zainteresowany może zobaczyć je na własne oczy. Źródło tej teorii bywa upatrywane na nieistniejącej już stronie internetowej maxresistance.com. W bardzo sensacyjny sposób opisywała ona powyższe fotografie jako oszustwo i fałszerstwo mające za cel spreparowanie prawdziwej historii tego regionu. Wieść o tym rozniosła się po internecie  i między innymi dlatego po dziś dzień wielu internautów szczerze wierzy w ich autentyczność.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj