Studnia z tajemniczymi schodami odkryta w pobliżu starożytnego fortu Bennachie

Kategorie: 

Źródło: University of Aberdeen

Pozostałości fortu postawionego na wzniesieniu znanym jako Bennachie to starożytne dzieło obronne używane przez Piktów do obrony przed Rzymianami prawie 2000 lat temu. Jak się okazało, około 1000 lat temu w pobliżu fortu  wykopano w tajemnicy komorę studni, w której następnie wyłożono masywne kamienne stopnie. Dopiero niedawno, jego wnętrze zostało zbadane przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, którzy zdołali poznać ten zaginiony fragment historii regionu.

 

Wzgórze Bennachie jest znane z bogatego folkloru opowiadającego o gigantach chroniących ten region przed intruzami oraz toczących ze sobą bitwy przy użyciu ogromnych głazów. Do tego dochodzą jeszcze legendy o magicznym źródeł i diabła, który zbudował groblę w ciągu jednej nocy. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę mitów, trudno nie zrozumieć entuzjazmu badaczy którzy natrafili na ten nieznany wcześniej obiekt.

Jak się okazało, nie byli oni pierwsi, a jeszcze w XIX wieku studnia została odkryta przez rolników, którzy zakryli jej wejście wielkim głazem, aby zablokować je i zapobiec wpadaniu do niego zwierząt. Jego ponowne odnalezienie zawdzięczamy dr Gordonowi Noble i jego zespołowi archeologicznemu który natrafił na to wejście na początku tego miesiąca.

Zgodnie z jego słowami: 

„Spodziewaliśmy się, że natrafiliśmy na całkiem nieźle zachowaną studnię, ale wtedy odkryliśmy te fantastyczne stopnie prowadzące aż do komory studni. Są one dość wyrafinowane biorąc pod uwagę okres z którym mamy doczynienia i wzbudziły ogromne emocje zarówno w zespole, jak i online. To naprawdę daje wyobrażenie o wysiłkach, które poszły w budowę tego fortu.”

Po usunięciu 200 letnich skał zasłaniających wejście do podziemi, badacze natrafili tam na większą przestrzeń ukrytą głębiej w studni. Naukowcy nie natrafili niestety na żadne artefakty z dawnych epok. Dodatkowo, ze względu na niedostateczną ilość sprzętu byli zmuszeni ponownie zapieczętować wejście do studni oraz planują powrócić do niej w przyszłym roku. Kwestia tego czy odnajdą w niej cokolwiek wartościowego i czy nie została ona splądrowana jeszcze w XIX wieku przez rzeczonych wcześniej rolników, pozostaje więc narazie zagadką.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Starożytni robili dziwne

Starożytni robili dziwne rzeczy, między innymi kontaktowali się z "gwiazdami", czyli istotami anielskimi, a nawet udało im się "zmieszać" z nimi, po tym powstała nowa rasa, to samo chcą robić dzisiejsze tajne bractwa ! Proszę dokładnie przeaanalizować ten mem...

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj