Sumeryjska tabliczka może opisywać zniszczenie Sodomy i Gomory za pomocą asteroidy

Kategorie: 

Źródło: sportscards (zdjęcie repliki)

Tabliczka z pismem klinowym, która intryguje naukowców od 150 lat, może stanowić opis naocznego świadka, który widział upadek starożytnej asteroidy, która zniszczyła miasta Sodoma i Gomora, zabijając tysiące ludzi. Ta niepotwierdzona teoria, pozostaje poza nauką głównego nurtu już blisko 13 lat. Czy kryje się za nią coś więcej?

Historia Sodomy i Gomory ze Starego Testamentu, opowiada o tym, że bluźniercze zachowanie mieszkańców obydwu miast doprowadziło do ich unicestwienia na życzenie Boga. Jedynie Lot i jego rodzina, zostali uratowani przed zniszczeniem miast. Zgodnie z przypowieścią, żona Lota która mimo ostrzeżeń aniołów odwróciła się po raz ostatni w stronę miast, została zmieniona w słup soli. Naukowcy uważają, że przemiana w sól może być trafnym opisem tego, co spotkać osobę znajdującą się zbyt blisko wybuchu jądrowego. Naukowcy odpowiedzialni za nowe badanie, łączą przypowieść o Sodomie i Gomorze z tak zwanym "zdarzeniem Köfelsa".

Wspomniane wcześniej badanie przeprowadzone przez, Alana Bonda i Marka Hempsella, dotyczyło tabliczki odkrytej przez wiktoriańskiego archeologa Henry'ego Layarda w ruinach pałacu królewskiego w Niniwie. Analiza zawartych na nim danych, wykazała że ​​jest to opis wydarzeń z 29 czerwca 3123 p.n.e. Po odtworzeniu nocnego nieba sprzed tysięcy lat temu Bond i Hempsell stwierdzili, że sumeryjska tabliczka jest kopią znacznie starszej tabliczki stworzonej przez kogoś w okolicach 7000 roku p.n.e. Zdaniem badaczy, połowa tabliczki przedstawia położenie planet, a druga połowa opisuje ruch obiektu, który wygląda jak „kamienna misa” poruszająca się po niebie. Zgodnie z teorią Bonda i Hempsella, może ona symbolizować eksplozję asteroidy w dolinie, w której znajdowały się miasta opisane w historii biblijnej. 

 

Bond i Hempsell uważają, że eksplozja opisana na tabliczce przypomina tak zwane zdarzenie Köfelsa. Warto jednak nadmienić, że powszechny konsensus, zakłada iż zdarzenie Köfelsa miało miejsce około dziewięć tysięcy lat temu. Jest to więc znacznie odleglejsza data niż 3123 p.n.e wskazany w sumeryjskich zapisach. Badacze bronią uważają jednak, że błąd datowania wydarzenia Köfelsa, został spowodowany zanieczyszczonymi próbkami używanymi we wcześniejszych analizach. Dyskusja na temat tego badania wciąż trwa, a liczni geolodzy i archeolodzy, zakwestionowali jego ustalenia, a nawet zdolność Sumerów do precyzyjnego zapisania czasu.

Dyskusje na temat Sodomy i Gomory trwają już długie lata. Do tej pory, największe kontrowersje wzbudzały teorie łączące wydarzenia z 19 Rozdziału Księgi Rodzaju z wybuchem bomby atomowej. Wynika to z odmiennej interpretacji jednej wersji tej przypowieści. Wedle niektórych tłumaczeń, kiedy aniołowie niszczyli miasto żona Lota spojrzała na wybuch i nie tyle zmieniła się w słup soli, co zupełnie wyparowała, co idealnie pasuje do teorii o wybuchu jądrowym, ale i eksplozji meteorytu.

Istnieje zresztą mocno paranaukowa hipoteza, która sugeruje, że gdy ludzkość schodziła na złe tory, nadzorująca ją rasa powodowała celowe kataklizmy, takie jak potop, czy wojny jądrowe zwane po prostu "gniewem bożym". Na nasze nieszczęście, liczba źródeł historycznych z dawnych epok jest ograniczona. Można jedynie próbować budować jakiś obraz sytuacji na podstawie analiz świętych ksiąg bądź też innych źródeł pisanych takich jak wspomniana wcześniej tabliczka gliniana. Jest to mozolna praca a jej rezultaty, są zwykle mocno kwestionowane.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj